Na českých silnicích loni zemřelo 550 lidí

Při dopravních nehodách v Česku loni zemřelo 550 lidí, o patnáct méně než o rok dřív. Ubylo také těžce zraněných. Obětí ale bylo víc než v roce 2017 i 2016. V posledním měsíci loňského roku si nehody vyžádaly 36 lidských životů, což je o 16 méně než za prosinec 2018. Předběžná čísla poskytl ředitel dopravní policie Jiří Zlý, podrobné oficiální statistiky zveřejní policie 8. ledna.

Nejtragičtějším měsícem minulého roku byl srpen, během kterého na silnicích v Česku zemřelo 62 lidí. Nejméně mrtvých si nehody vyžádaly v lednu, a to 25.

Poslední den roku 2019 do tragické statistiky přidal dva řidiče, kteří s auty narazili do stromu. Jeden podlehl zraněním u Zlivi na Českobudějovicku, druhý v obci Červená Voda na Orlickoústecku.

I když je počet obětí nižší než v roce 2018, pro splnění cíle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos počet mrtvých musel klesnout zhruba o 200.

Nejtragičtějším dnem celého roku byl 11. listopad, kdy přišlo o život devět lidí, z toho pět při nehodě u Pavlic na Znojemsku. Při srážce tří osobních aut tam čtyři lidé zemřeli ještě před příjezdem záchranářů, těžce zraněný čtyřměsíční chlapec zemřel později v nemocnici.

Šlo tak o nejtragičtější nehodu na českých silnicích od září 2015. Tehdy na dálnici D1 u Vyškova zemřelo při srážce nákladního auta a dodávky pět lidí. V nemocnici v Brně-Bohunicích zemřela o několik dní později jedna ze tří zraněných, která se stala šestou obětí.

Příčiny nehod: Nepozornost a rychlá jízda

Příčiny smrtelných či vážných nehod jsou stejné jako v minulosti. Podle policie se jedná hlavně o nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky, jízdu v protisměru a nevěnování se řízení. 

„Stále se na silnicích setkáváme s nepozorností, neukázněností, neohleduplností a u řidičů také s přeceňováním vlastních schopností,“ uvedl šéf dopravních policistů.

Úmrtí při dopravních nehodách v České republice
Zdroj: ČTK

Těžce zraněných při nehodách policie za loňský rok předběžně eviduje 1875, což je o 227 méně než o rok dřív. Podle předběžných statistik zemřelo za uplynulých dvanáct měsíců 91 chodců, což je o 22 méně než loni. Zemřelých cyklistů bylo loni 37, zhruba stejně jako v roce 2018. Nárůst počtu obětí naopak očekává dopravní policie u řidičů a spolujezdců.

Před rokem 2008 statistiky úmrtnosti na českých silnicích vypadaly mnohem hůře. Většinou se každý rok jednalo zhruba o tisíc obětí dopravních nehod.