Část legislativní rady souhlasí s výhradami státních zástupců vůči novele, kterou připravila Benešová

Spory o podobu novely zákona o státním zastupitelství se přesunuly i na Legislativní radu vlády. Podle státních zástupců vyjádřila část členů rady nespokojenost s předlohou, kterou se chystá předložit ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Po jednání rady s ministryní spravedlnosti a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem to České televizi řekl další účastník jednání: prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Video Události
video

Události: Státní zástupci jednali s Legislativní radou vlády

„Zaznívaly názory vyjadřující pochybnosti, zda je znění novely v souladu s deklarovaným cílem, to znamená s posílením postavení státního zastupitelství, nebo jestli se některými ustanoveními neposiluje možnost vlády a ministerstva spravedlnosti do státního zastupitelství ingerovat,“ uvedl prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

On sám se domnívá, že návrh novely není správný, podle jeho slov několik členů Legislativní rady vlády názory státních zástupců sdílelo.

Benešová je spokojená 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že „ke sporným bodům byly vyjádřeny různé názory“. „Musíme mít ale na paměti, že Legislativní rada vlády neřeší věcné otázky – řeší zejména to, zda je předkládaný návrh v souladu s ústavou a s právním pořádkem v České republice. Věcná rozhodnutí je třeba očekávat na politickém poli: zejména na vládě a potom v Poslanecké sněmovně a v Senátu,“ podotkl.

Doplnil, že některé připomínky nejvyššího zastupitelství „byly akcentovány jako důležité“. Podobu finálního písemného stanoviska rady nechtěl Lata ani Zeman odhadovat.

Marie Benešová musela jednání opustit dříve kvůli interpelacím ve sněmovně. „Jsem spokojená, jednání bylo konstruktivní, bylo podrobné a myslím, že jsme se tam obohatili o cenné zkušenosti. Samozřejmě je to dílčí jednání a další budou pokračovat, takže nebudu komentovat výsledky,“ uvedla.

Zeman ze strany ministerstva ochotu ke kompromisu nevidí

Současnou podobu novely kritizuje nejen nejvyšší státní zástupce a Unie státních zástupců, ale také některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu. Vadí jim sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce či složení výběrových komisí na posty vedoucích státních zástupců. Právě k těmto dvěma bodům Zeman poznamenal, že ze strany ministerstva nezaznamenal ochotu ke kompromisu.

Podle něj je zřejmě účelem novely především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová to opakovaně odmítla. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

S aktuální podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že návrh „je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému“. Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem – hnutím ANO – neshodne na finální podobě zákona, sociálnědemokratičtí ministři předpis nepodpoří.