Svár o reformu žalobců. Proti Benešové stojí ČSSD, opozice, prokuratura i aktivisté

3 minuty
Reportáž: Benešovou za změny v systému žalobců kritizuje i koaliční ČSSD
Zdroj: ČT24

Na české politické scéně se prohlubuje spor o podobu změn v systému státního zastupitelství. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhuje, aby špičky prokuratury v budoucnu vybírala komise složená ze dvou zástupců státu, dvou žalobců a jednoho soudce – a sklízí za to kritiku od koaličních sociálních demokratů, opozice, nejvyššího státního zástupce i protikorupčních organizací.

Návrh na změnu režimu státních zástupců je širší, mimo jiné počítá se sedmiletým funkčním obdobím nejvyššího státního zástupce. Stávající šéf žalobců Pavel Zeman by tak měl skončit za čtyři roky, vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan za pět let.

Hlavní pře se ale momentálně vede o to, jakým způsobem se budou vedoucí státní zástupci vybírat nově.

V předkládaném modelu je v pětičlenné výběrové komisi podle Pavla Zemana většina členů jmenovaná ministerstvem spravedlnosti. Lze tedy podle něj s nadsázkou říct, že resort – a potažmo vláda – si může pomocí svých členů vybrat vhodného vedoucího státního zástupce.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) to už dříve popřela s tím, že vedle dvou státních zástupců a dvou zástupců ministerstva zasedne v komisi taky nezávislý soudce. „Osoba soudce je pro mne nejen zárukou pro posílení odbornosti při rozhodování komise, ale i pojistkou, která zaručí nezávislost a nestrannost při výběru,“ dodává nyní po úterním jednání s Rekonstrukcí státu.

Výhrady Rekonstrukce státu

Tato protikorupční organizace patří ke koalici kritiků chystané úpravy. Změnu označuje za „alarmující“, má obavy o zvýšený vliv ministerstva na soustavu tuzemských zastupitelství a při jednání s Benešovou lobbovala za to, aby resort přijal konkurenční novelu předloženou Piráty, ODS a lidovci.

Jednání ale skončilo bez úspěchu a Rekonstrukce se nechala slyšet, že „paní ministryně vyloženě odmítla přijetí úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství, takže tahle cesta zřejmě padá, pokud ministerstvo spravedlnosti nebo vládní strany ten postoj nepřehodnotí“.

Benešová přitom tvrdí, že už v několika bodech ustoupila – a argumentuje právě pátým členem komise. „Nezávislý pátý člen výběrové komise – soudce – bude vybírán losem nebo alternativně po dohodě s předsedou příslušného soudu,“ sděluje. 

Pochyby ve sněmovně

Ke způsobu výběru nových žalobců ovšem už o víkendu vznesla výhrady koaliční sociální demokracie. „Pokud je to komise, kde má většinu ministerstvo, pak to není něco, s čím by se z mého pohledu dalo souhlasit,“ prohlásil v Otázkách Václava Moravce šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Máme problém se složením výběrových komisí, máme problém s tím, jak rychle jsou tam naplánovány odchody (současných žalobců),“ poznamenal s tím, že obměna státního zastupitelství během 24 měsíců nejde ve prospěch stability a že pokud nedojde v rámci koalice ke kompromisu, sociální demokraté na vládě novelu nepodpoří.

Do sněmovny by tak šla bez podpory celé koalice a musela by hledat hlasy na plénu. A to je ke změnám kritické taky. Na aktuální sněmovní schůzi jsou zařazené dva poslanecké návrhy, které by vládě vzaly možnost odvolat nejvyššího státního zástupce. Ani opozice ale nepočítá s tím, že by se během září dostaly na řadu. Vláda totiž opoziční návrhy odmítá. A většina opozice zase nechce ten ministerský.

„Pokud většinu členů do výběrové komise bude jmenovat ministerstvo spravedlnosti, tak je to přece přímý politický vliv,“ zdůrazňuje předseda Starostů Vít Rakušan. „Považujeme to za útok na státní zastupitelství,“ sdělil předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. 

Čas pro Strakovu akademii

Návrh Marie Benešové ve čtvrtek projedná Legislativní rada vlády, která posoudí jeho jednotlivé alternativy. Na jednání Benešová pozvala nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i prezidenta Unie státních zástupců Jana Latu.

Příští týden by se potom měla normě věnovat i koaliční rada – a šéf poslanců vládního ANO Jaroslav Faltýnek je navzdory znějícím výhradám klidný. „V tuto chvíli není žádný spor, žádný problém, vše běží, jak má,“ sdělil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bouřky na Moravě lámaly stromy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. K 21:45 lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťují větrem poškozené střechy a odstraňují spadlé stromy.
22:31Aktualizovánopřed 5 mminutami

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 2 hhodinami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 3 hhodinami

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 5 hhodinami

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 9 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 15 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 16 hhodinami
Načítání...