Praha bude bez novoročního ohňostroje. Nahradí ho videomapping

Pompézní ohňostroje, kterými vítala Praha nový rok, jsou minulostí. Zábavu, proti které protestovali lidé kvůli úhynu ptactva a stresování zvířat, se rozhodlo vedení magistrátu nahradit videomappingem. 

Pražský novoroční ohňostroj 2019
Zdroj: ČTK Autor: Petr Mlch

 „Na Nový rok čeká Prahu změna. Místo novoročního ohňostroje se lidé mohou těšit na videomapping. Toto rozhodnutí vedení města je krokem vstřícnosti nejen pro obyvatele metropole, ale také pro přírodu,“ uvedl pražský magistrát na svém twitterovém účtu. 

Petici za regulaci ohňostrojů začátkem letošního roku podepsaly tisíce lidí. Nejvíc jim vadil vliv hlučných dělbuchů a petard na děti a zvířata. Jen během Nového roku podepsaly výzvu necelé tři tisíce odpůrců třaskavé zábavy, 10. ledna už pod peticí stálo skoro 15 500 jmen. Stěžovatelům vadí hlavně hluk, upozorňují také na vystrašené děti a vyděšená zvířata.

Místo, kde se bude novoroční videomapping promítat, zatím radní nevybrali. V hlavním městě přitom tato podívaná nebude novinkou. Například projekcí na Žižkovskou věž si Praha nedávno připomněla půl století od startu Apolla 11 na Měsíc. 

Video Události, komentáře
video

Videomapping: Jak ze Žižkovské věže startuje Apollo 11

Loni v říjnu také videomapping obohatil znovuotevření Národního muzea na Václavském náměstí či výročí srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy.  

Video PODÍVEJTE SE: Slavnostní videomapping na budově
video

PODÍVEJTE SE: Slavnostní videomapping na budově Národního muzea

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se už dříve na sociálních sítích vyjádřil v tom smyslu, že další oslavy Nového roku budou jiné. Jednou z možností by mohla být právě světelná show. „Zvažujeme takzvaný tichý ohňostroj nebo ještě větší změnu: dronovou či jinou světelnou show bez hluku a ekologicky!“ napsal Hřib na Twitter.