Prezident vyznamenal lidi, kteří zachránili životy. „Děkuji, že jste vyslyšeli hlas své sebeúcty,“ řekl oceněným

Za záchranu keškařů, které v podzemí strhla vlna po přívalovém dešti, za včasné zastavení popelářského vozu, ve kterém se ocitl člověk, nebo za záchranu spolužačky z ledové vody ocenil prezident republiky dvanáct profesionálů či laiků, kteří loni zachránili lidské životy.

Držitelé Zlatého záchranářského kříže
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Zlatý záchranářský kříž uděluje hlava státu od roku 2008, letos ocenění dostali mimo jiné dva lidé, kteří zachránili před utopením dva keškaře, jež v tunelu, kterým vede Motolský potok, zastihla vlna po přívalovém dešti a spláchla je do Vltavy. Trenérka veslařů Martina Součková a bývalý námořník Radovan Stránský využili svých zkušeností se zrádností silné vody a topící se dvojici vytáhli.

Stránský pro ně skočil do řeky, zatímco veslařka vyrazila od břehu na pomoc s katamaránem. To vše při silném větru a nízké viditelnosti. Zachránit se ale podařilo pouze polovinu výpravy hledačů pokladů, další dva keškaři tehdy zahynuli.

Cenu dostal i policista Miroslav Slavík, který včas vystopoval popelářský vůz, do jehož útrob se dostal muž, jenž předtím usnul v kontejneru na papír v Kroměříži. Přímo z popelářského auta, kde již začalo lisování odpadu, zavolal o pomoc a policista dokázal včas kontaktovat svážecí firmu a zajistit vypnutí lisu, než muže zcela rozmačkal. Utrpěl pouze poranění kyčle.

Další policista Tomáš Kocmánek získal záchranářský kříž za pomoc muži, kterého unesl silný proud rozvodněné Ostravice, když pomáhal z vody známému. Zatímco ten se zachytil plovoucího dřeva, druhého muže vzal proud. Kocmánek jej ale dokázal v kalné vodě zachytit a vytáhnout na břeh. Událost přesto neměla šťastný konec, muž po převozu do nemocnice zemřel.

Chlapec zachránil spolužačku z díry v ledu, záchranáři pomáhali u nehod

Držitelem záchranářského ocenění je i patnáctiletý Tomáš Maša, jenž pomohl z ledové vody jedenáctileté spolužačce, pod kterou se prolomil led na rybníce v Rájci Jestřebí, když zkoušela jeho tloušťku.

Masáží srdce zachránil život cyklistovi, kterého postihla srdeční příhoda, policista Ladislav Kubák, když se vracel z výletu na kole i on. Ve Velkých Svatoňovicích resuscitoval postiženého do příjezdu záchranářů sedm minut. 

Za zásah při nehodě, kdy automobil vjel do koryta řeky, převrátil se na střechu a skončil v bahně pod vodou, získali kříž i hasiči, policisté a zdravotníci z Domažlic a Kdyně. Nehodu nepřežili tři muži, zachránit se podařilo jednu ženu.

Zkušenosti a profesionalitu prokázali také hasiči z Karviné při záchraně bagristů, jejichž bagry byly zavaleny při těžbě černouhelných kalů. Během zásahu hrozilo riziko sesuvu, záchranáři tak byli po celou dobu v ohrožení života.

In memoriam získal Zlatý záchranářský kříž dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter, který zemřel loni v srpnu.

Miloš Zeman během pedávání vyznamenání řekl s odkazem na románovou postavu Dr. Jekylla a pana Hydea, že každého, kdo se setká s kritickou situací, jeho jedna část vyzývá, aby utekl, zároveň ho ale úcta nutí, aby pomohl. „Děkuji vám, že všichni ocenění vyslyšeli tichý vnitřní hlas své sebeúcty,“ řekl prezident.