Pražští muslimové odmítli výzvu svého předsedy. Po novozélandských útocích je pobízel k vyzbrojení

Pražská muslimská obec se distancovala od vyjádření svého nového předsedy Leonida Kušnarenka. Ten ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Reagoval tak na nedávné útoky na muslimy v novozélandském městě Christchurch a růst protiislámských nálad ve společnosti. 

Muslimové v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Kušnarenko zveřejnil video v neděli, tedy krátce po pátečním masakru věřících na Novém Zélandu. 

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně se jedná o muže: všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně majetku a zdraví, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl právník Kušnarenko v půlminutovém vzkazu natočeném na pražském Václavském náměstí.

Pražští muslimové se ale od předsedovy výzvy distancovali. „Jakákoliv prohlášení nebo jednání členů představenstva a předsedy pana Kušnarenka jsou jejich soukromá a nereprezentují názory muslimů žijících v Praze ani v ČR,“ reagovala Pražská muslimská obec.

Dodala, že její nové představenstvo vzešlo z voleb, jejichž korektnost nyní zkoumá vnitřní vyšetřování. Až do jeho skončení je prý činnost nového představenstva omezena, a to z rozhodnutí Ústředí muslimských obcí.

Vůči Kušnarenkově výzvě se ohradil také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Zaprvé jsem rád, že část muslimské komunity video odsoudila, to je správný krok. Pro mě je nepřijatelné v takovéto atmosféře vyzývat, aby se lidé masově ozbrojovali,“ vyjádřil se v úterý. „Nemůžu vstupovat do práce policie, nicméně předpokládám, že po tom pánovi bude požadovat vysvětlení jeho výroků.“

Kušnarenko odůvodnil zveřejnění videa islamofobními náladami v Česku

Kušnarenko pro Deník N vysvětlil, že video zveřejnil kvůli islamofobním náladám v Česku. „Jde o prevenci, prohlásil jsem to proto, aby si různí pomatenci rozmysleli, zda jít do mešity a dělat zlo. Ano, řekl jsem, ať si udělají zbrojní průkaz, ale ať to dělají jenom kvůli tomu, aby chránili sebe a svůj majetek,“ řekl deníku právník. Tvrdí, že s jeho výzvou nesouhlasí pouze předchozí vedení pražských muslimů.

Od Kušnarenkova videa se podle Deníku N distancoval i předseda Ústředí muslimských obcí Muníb Hasan Alravi. Deníku také sdělil, že jeho organizace řeší stížnosti pražských muslimů na nové vedení. Před volbami se údajně na seznam voličů zaregistrovaly desítky muslimů z Kavkazu či Střední Asie, kteří mohli ovlivnit výsledek hlasování.