Bývalý místopředseda ODS Langer je zpět. Olomoucké ODS má pomáhat s kampaněmi

Bývalého místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera zvolil v pondělí večer regionální sněm ODS do vedení krajské organizace v Olomouckém kraji. Langer se ve vysoké politice přestal angažovat po neúspěchu ve sněmovních volbách v roce 2010 a nyní by měl olomoucké ODS jako člen regionální rady pomoci například s organizací předvolebních kampaní.

Video Bývalý místopředseda ODS Langer je zpět
video

Bývalý místopředseda ODS Langer je zpět

Dvaapadesátiletého Langera do regionální rady ODS v Olomouckém kraji navrhlo oblastní sdružení ODS v Olomouci. „Ivan Langer se stal řadovým členem regionální rady. Není to žádná politická funkce. Je to manažerská funkce. Ivan Langer nekandiduje do žádné politické funkce ani na obci, ani na kraji, ani v celostátní politice,“ řekl předseda olomouckého oblastního sdružení ODS a náměstek primátora Martin Major (ODS).

Langer má podle něj velmi dobré manažerské schopnosti, které může olomoucká ODS zužitkovat například před nadcházejícími krajskými i parlamentními volbami. „Myslím, že nám může být přínosný. Ivan Langer byl předsedou celostátního volebního štábu, takže s volebními kampaněmi má dalekosáhlé zkušenosti. Takže věříme, že využijeme tohoto jeho potenciálu,“ dodal Major. „Mám za sebou přinejmenším tři úspěšné kampaně,“ řekl Langer.

Podle Langera jeho zvolení do regionální rady olomoucké ODS „v žádném případě není start směrem k veřejným funkcím“.

„Pro mě je teď absolutní priorita a jediná ambice dát k dispozici svoje zkušenosti, protože věřím, že máme potenciál dělat lepší výsledky, a to nejen tady na úrovni kraje, ale snad i celorepublikově,“ řekl Langer. 

Langer byl ministrem vnitra v obou Topolánkových vládách

Langer byl v letech 1998–2002 a 2004–2010 místopředsedou občanských demokratů, od června 1996 do voleb v roce 2010 pak rovněž seděl ve sněmovně. Od září 2006 do května 2009 byl Langer v obou vládách Mirka Topolánka ministrem vnitra. Po neúspěchu ve volbách v červnu 2010, kdy se nedostal do sněmovny a následně skončil i ve vedení ODS, se však z vysoké politiky stáhl. V listopadu 2012 se ještě neúspěšně pokoušel o zvolení do výkonné rady ODS.

V roce 2015 policie při akci Vidkun Langera několik hodin vyslýchala. Kriminalisté ho zadrželi s dalšími lidmi, které prověřují pro údajnou korupci a zneužití pravomocí. Policisté při domovní prohlídce v bytě bývalého ministra zabavili dokumenty a počítač. Langerovy dokumenty ale podle advokátní komory souvisely s výkonem jeho advokátní praxe, komora je odmítla kriminalistům vydat. Langer navíc nepatří mezi čtyři obviněné v kauze Vidkun.