Soud znovu otevře kauzu Opencard. Naposledy špatně převzal odpovědi vypovídajících

3 minuty
Události: Soud znovu otevře kauzu Opencard
Zdroj: ČT24

Pražský městský soud bude příští týden znovu projednávat kauzu Opencard. Odsuzující verdikt nad exprimátorem Prahy Tomášem Hudečkem a bývalými radními měl totiž podle vrchního soudu zásadní vady. Rozsudek například výrazně zkreslil výpovědi svědků.

Podle verdiktu vyšší instance senát Městského soudu v Praze nejméně v šesti případech zkreslil výpovědi svědků nebo obžalovaných. „Soud v rámci hodnocení důkazů některé části výpovědi svědků i obžalovaných pominul. Jiné interpretoval nepřesně či je významově posunul,“ stojí v usnesení Vrchního soudu v Praze.

Takto například městský soud v rozsudku interpretoval výslech svědka Jana Labského: „Nedokázal si vybavit ani to, zda byly v daném případě probírány podmínky pro použití jednacího řízení bez uveřejnění.“

Jenže Labský ve skutečnosti podle odvolacího soudu řekl: „Jiná možnost než JŘBU (jednací řízení bez uveřejnění) tam nepadla reálně do úvahy.“

Je vinen exprimátor Hudeček nebo bývalí radní?

Městský soud výtky nadřízeného soudu zatím nechce komentovat. „Předseda senátu určitě sdělí vše potřebné v jednací síni během hlavního líčení,“ vzkázala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

„Nechat se odsoudit za něco, co jsem neudělala, mi vadí,“ uvedla obžalovaná a bývalá pražská radní Eva Vorlíčková. Spolu s jejím podílem na kauze Opencard se soud vrátí také k případné vině bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka, exradního Josefa Noska a někdejšího šéfa magistrátních informatiků Jana Tesky za uzavření smluv s firmou Haguess.

Při novém projednávání kauzy před soudem by se měly objevit i nové důkazy. „Soudce si v listopadu vyžádal od operátora náklady na Lítačku,“ oznámila obžalovaná Vorlíčková s odkazem na pražskou kartu, která Opencard v roce 2016 nahradila. 

Sami odsouzení se od začátku hájili, že jen hasili problémy z dob primátora Pavla Béma. „Copak si myslíte, že je možné rozhodnout, když vám pak řeknou: Vy jste rozhodoval s dobrým úmyslem, dobře, nikoho jste neokradl, nikoho jste nepoškodil, to nebyl žádný zločin, co jste udělal – ale přesto vás odsuzuji?“ stěžoval si obžalovaný a bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Jeho se ale nový proces týkat nebude. Poslanci ho odmítli nově vydat k trestnímu stíhání.

obrázek
Zdroj: ČT24

Opencard řeší soudy už pět let

Bývalé radní poslala před soud žalobkyně Dagmar Máchová. Ta je dnes kvůli jiné kauze mimo službu. Opencard vysvětlovala i před poslaneckou komisí. Té v roce 2014 řekla, že považuje případ Opencard za dotažený do konce.

Kauzou Opencard se české soudy zabývají už pátým rokem. Městský soud v Praze by měl svůj druhý prvoinstanční rozsudek vynést do Vánoc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 6 mminutami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
před 20 mminutami

SOCDEM povede dosavadní místopředseda Nedvěd

Předsedou sociálních demokratů zvolil mimořádný on-line sjezd SOCDEM dosavadního místopředsedu Jiřího Nedvěda. Porazil Petra Pavlíka, který chtěl spolu s expremiérem Vladimírem Špidlou dovést stranu do řádného sjezdu v příštím roce. Bývalá předsedkyně strany Jana Maláčová popřála Nedvědovi, aby naplnil její sny. Směřování strany řešili na sjezdu i komunisté, předsedkyní dál zůstává Kateřina Konečná.
04:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš: Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny

Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny, Česko nebude za nic ručit, řekl designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Strany končící vlády výrok označily za ostudu i nebezpečný obrat zahraniční politiky. Finančními potřebami Kyjeva v letech 2026 a 2027 se bude zabývat summit EU, který začne příští čtvrtek. Komise pro jednání navrhla dvě možnosti, první je půjčka od Unie, druhou reparační půjčka zajištěná zmrazenými ruskými aktivy.
12:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turek bude brzy moct požádat o schůzku s prezidentem, řekl Šťastný

Poslanec Motoristů Filip Turek je v domácím léčení, v pondělí má kontrolu v nemocnici a Motoristé věří, že velmi brzy bude moct požádat o schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Televizi Nova to sdělil předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. Strana podle něj nadále předpokládá, že Turek bude ministrem životního prostředí.
před 6 hhodinami

Fiala doufá, že se příští vláda nechá přesvědčit o významu muniční iniciativy

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) doufá, že se nastupující kabinet ANO, SPD a Motoristů nechá přesvědčit o významu české muniční iniciativy a bude v ní nějakým způsobem pokračovat. Kritiku iniciativy, která zajišťuje velkorážovou munici pro Ukrajinu čelící ruské vojenské invazi, pokládá za mimořádně nezodpovědnou. Iniciativa je dle něj unikátní a v zahraničí oceňovaná věc, kterou by byla chyba zničit. Bude prý škoda, pokud nová vláda zruší důchodovou reformu a další kroky končící vlády, jako třeba nákup amerických letounů F-35.
06:42Aktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
před 13 hhodinami

Města plánují na příští rok deficitní rozpočty, realita může být jiná

Města po celém Česku schvalují návrhy rozpočtů pro příští rok. I tentokrát mají ta největší v plánu hospodařit většinou se schodky. U Prahy a všech sedmadvaceti statutárních měst je schválený nebo navržený deficit dohromady přes 21 miliard korun. Realita se proti schválenému rozpočtu u měst často dost liší. Radnice tak třeba peníze neutratí a končí v plusu nebo na nule. Za přebytky na účtech je opakovaně kritizuje ministerstvo financí.
před 14 hhodinami
Načítání...