Lupénka může způsobovat i deprese. Lékaři její léčbu konzultují s dalšími odborníky

Deprese, úzkosti či rozchod partnerů. I takové jsou dopady lupénky. Neinfekční chronická nemoc postihuje celé tělo, její nejviditelnější projevy jsou ale na kůži.

Video Události
video

Události: Lupénku je třeba léčit komplexně, způsobuje i deprese

Podle lékařů je potřeba zaměřit se na celkový stav pacienta a zvlášť v závažnějších případech spolupracovat s dalšími odborníky. Nemocní totiž můžou mít problémy i se srdcem, cévami, dýcháním při spánku anebo třeba s metabolismem. Léčba lupénky proto není jenom o odstraňování projevů na kůži.

Komplikace spojené s lupénkou
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Je potřeba spolupracovat s dalšími odbornostmi, jako jsou kardiologové anebo obezitologové. Ale je potřeba konzultovat také s psychology nebo psychiatry,“ doporučuje přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Nepříjemný a viditelný zánět kůže často způsobuje pacientům i deprese. „Pacient je apatický, není schopen třeba pracovat, vstát ráno z postele,“ potvrzuje vedoucí Oddělení klinické psychologie z FN Královské Vinohrady Alena Javůrková. 

Projevy lupénky zhoršuje stres

Celkem se s lupénkou potýká zhruba 230 tisíc lidí. Úplně ale vyléčit nejde. Jedním z hlavních spouštěčů je stres. „Pokavad je nějaká dlouhodobější stresová situace, je vidět, že se ta lupénka zhoršuje,“ souhlasí pacient s lupénkou Tomáš Váňa.

Podle lékařů je nejdůležitější začít problémy řešit a najít kombinaci přípravků, které konkrétnímu pacientovi pomohou nepříjemné projevy nemoci tlumit. Tomášovi pomáhá metoda australského biochemika Michaela Tiranta, který k léčbě lupénky používá kombinaci bylin.

V těch nejvážnějších případech lupénky bývá řešením biologická léčba. Takových pacientů je u nás okolo pětatřiceti tisíc.