Ústavní soud odmítl všech pět stížností v kauze takzvaného Toflova gangu

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti pětice potrestané v případu takzvaného Toflova gangu. Ten podle verdiktu vydíral podnikatele. Jde o bývalé policisty Eduarda Slaninu, Romana Veleckého, Romana Procházku a podnikatele Jaromíra Šálka. Jako poslední Ústavní soud odmítl stížnost exředitele brněnské policejní inspekce Lubomíra Mokrého.

Proces se členy údajného Toflova gangu
Zdroj: ČTK

Čtyři stížnosti jako neopodstatněné ÚS odmítl už dříve. Nyní rozhodl i u Lubomíra Mokrého. Informace je zřejmá z otevřené justiční databáze. Mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková ČT potvdila, že byla stížnost vyřízena, výsledek zatím komentovat nemůže. Písemné odůvodnění soud zatím ještě nemá k dispozici.

V kauze dostalo tresty od tří do devíti let celkem jedenáct lidí. Nejvyšší trest si vyslechl expolicista Miloš Almásy. Sedmiletý trest dostal bývalý policista Eduard Slanina. Devět z odsouzených si loni podalo dovolání, Nejvyšší soud zrušil pouze verdikt nad Petrem Křipským. Soud se jeho případem bude proto znovu zabývat. Pětice aktérů si později podala také ústavní stížnost.

Jméno gangu po zavražděném kriminalistovi 

Případ Toflova gangu se začal vyšetřovat v roce 2009. Odsouzení podle soudu nabízeli podnikatelům na Jižní Moravě, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Konkrétně se podle obžaloby skupina dopustila 20 případů vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině. Na vydírání prý vydělala miliony.

V roce 2010 se stal obětí vraždy bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl, po kterém údajný gang dostal mediální jméno. Justice za vraždu pravomocně poslala na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.