Soud prodloužil vazbu ženě, která ubodala zákaznici na pražském Andělu

Michelle Sudků, která loni v létě ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově, zůstane ve vazbě. Rozhodl o tom pražský městský soud, který zároveň nařídil termín hlavního líčení na začátek března. Třiatřicetiletá žena je kromě vraždy obžalována i z pokusu o vraždu, který se měl udát o dva týdny dříve. Hrozí jí až doživotní trest.

„Soud rozhodl tak, že paní obviněná zůstává dále ve vazbě, a to z důvodu, že by se mohla skrývat nebo by mohla pokračovat ve své trestné činnosti,“ řekla novinářům mluvčí soudu Markéta Puci.

Podle znalců trpí Sudků útočným a nekrofilním sadismem, který se promítl do obou útoků. Ženiny ovládací a rozpoznávací schopnosti však porucha v době činu neovlivnila. Případný pobyt na svobodě znalci označili za extrémně nebezpečný.

Obhájce obžalované Tomáš Dvořáček podrobnosti ze zasedání nesdělil. „Nemám svolení, abych poskytoval jakékoliv další informace, toto rozhodnutí klientky musím respektovat.“

První útok: Kavárna na Újezdě

Tragédii na pražském Andělu předcházel incident v kavárně Dobrá trafika na Újezdu. Odehrál se 5. července a podle soudních znalců ho motivovala představa sexu s mrtvým ženským tělem.

Třiatřicetiletá agresorka Sudků sledovala další návštěvnici na toaletu, a když žena opustila kabinku, zezadu k ní přistoupila a pokusila se ji uškrtit vlastním, svlečeným tričkem. Napadená se útoku bránila a volala o pomoc, díky čemuž upozornila majitele kavárny.

Přivolaní policisté někdejší zdravotní sestru a sanitářku odvezli na psychiatrii v Bohnicích. O charakteru kavárenského útoku ovšem zdejší personál neinformovali; podle nemocničního zápisu se lékaři sice aktivně zajímali o okolnosti, od mužů zákona se ale dozvěděli jen to, že žena podstoupila dechovou zkoušku.

Druhý útok: Nákupní centrum na Andělu

Když pacientku 21. července z Bohnic propouštěli, byla podle ředitele léčebny Martina Hollého ve stabilizovaném stavu, s nastaveným užíváním léků a při „plném vnímání reálného světa“.

Tentýž den ve dvě hodiny odpoledne ale zaútočila v prodejně Tesco na pražském Andělu na čtyřiapadesátiletou zákaznici. Na Smíchov přitom už jela s úmyslem zabíjet, podle obžaloby na sebe chtěla upozornit lékaře a zajistit si činem další pobyt v léčebně.

Vražednou zbraň – nůž – si propuštěná pacientka obstarala přímo v oddělení s kuchyňskými potřebami. Následně šla podél regálů a zaútočila na první zákaznici, kterou potkala. Žena, které zasadila dvě bodné rány, na místě zemřela. Poté Sudků odhodila nůž a počkala na příjezd policistů.

Soud na útočnici uvalil vazbu 23. července, a vyslyšel tak obavy státní zástupkyně, podle které u ženy hrozil útěk a opakování trestného činu. V listopadu policisté navrhli ženu obžalovat, což státní zástupci učinili 21. prosince. Za vraždu a pokus o vraždu jí hrozí až doživotí.

Policisté pochybili

Tragédie na pražském Andělu měla dohru pro policisty, kteří dostatečně neinformovali personál bohnické psychiatrické léčebny o incidentu v kavárně na Újezdu. Tím se podle odboru vnitřní kontroly dopustili pochybení, případ proto poté převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) s cílem posoudit, zda bylo jejich jednání trestné.

Inspektoři došli při šetření k závěru, že policisté nesplnili svou povinnost a nepostupovali v souladu s trestním řádem. Hrozí jim tak zákaz činnosti nebo v krajním případě až pět let vězení. Muži jsou stíháni na svobodě.

Na začátku ledna přitom konstatovali nadřízení obou policistů, že není důvod ke zproštění výkonu služby a ponechali je na jejich místech. „Služební funkcionář po důkladném seznámení se spisovým materiálem GIBS rozhodl o zastavení řízení ve věcech služebního poměru zproštění výkonu služby, neboť provedeným šetřením nebyly zjištěny obligatorní důvody ke zproštění výkonu služby dotčených policistů,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Kvůli incidentu přišla kontrola i do psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Komise prostudovala kopie zdravotnické dokumentace pacientky, zvukovou i mailovou komunikaci záchranářů s policisty a osobně provedla šetření v nemocnici. Ta došla k závěru, že lékaři nepochybili. Uvedla však, že chyba byla právě v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice.

Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.