Zaorálek plánuje pozvat Merkelovou do Prahy, na oplátku navštíví Německo

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) 15. června navštíví Německo. Setká se se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem a také poradcem kancléřky Angely Merkelové, kterému předá oficiální pozvání pro kancléřku do Česka. O návštěvu Merkelové v Praze usiluje česká diplomacie již delší dobu, uskutečnit by se měla na podzim.

Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Zaorálek chce také promluvit na půdě Humboldtovy univerzity. „Přišla doba, kdy je velmi dobré snažit se vysvětlit pozice České republiky třeba i na německé akademické půdě. Protože je velice důležité, abychom si v různých částech Evropy nezačali vykládat samostatné příběhy, kterým ti ostatní nebudou rozumět,“ uvedl. Německo považuje za strategického partnera, se kterým je třeba si rozumět.

Návštěva Merkelové v Praze se původně měla uskutečnit na jaře. Uvažovalo se o tom, že kancléřka by se zúčastnila slavnostního setkání k 25. výročí od založení visegrádské skupiny. Kvůli migrační krizi, v níž V4 a Německo zastávaly opačné postoje, se ale termín posunul.

Německá kancléřka Angela Merkelová
Zdroj: REUTERS
Autor: Max Rossi

To, že má Praha a Berlín velice odlišný pohled na migrační krizi, už podle některých diplomatů značně poznamenalo vzájemné vztahy obou zemí. V listopadu proto vznikla pracovní skupina Česka a Německa, která se bude zabývat migrací a má rozdíly překlenout. V jejím čele stane expremiér Vladimír Špidla, jehož postoje k migraci jsou někdy bližší německým představitelům než části členů české vlády.

Zaorálek se během své návštěvy v Německu bude věnovat tématům, která jsou v Evropě aktuální, tedy migrační krizi, britskému referendu o setrvání v EU nebo blížícímu se summitu NATO ve Varšavě. Se svým kolegou Steinmeierem bude debatovat také o mírovém řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině.