Stát nabízí lékařům až čtvrtmilionovou dotaci na start praxe v odlehlých oblastech

6 minut
Němeček: Podpoříme začínající praktiky, na pěti milionech nemusíme končit
Zdroj: ČT24

Na rozjezd praxe v odlehlých oblastech by mohli praktičtí lékaři čerpat až čtvrtmilionovou dotaci, stejnou částku je ochotné ministerstvo zdravotnictví vydat i na plat sestry v prvním roce provozu ordinace. Oznámil to šéf resortu Svatopluk Němeček (ČSSD). Od finanční podpory si slibuje zvrácení stávajícího trendu, kdy v pohraničí praktiků soustavně ubývá.

„Zájemce o působení v lokalitách, kde je problém se zajištěním praktického lékaře, má možnost sáhnout na dva typy podpory. Jedna je na vybavení ordinace a může dosáhnout až 250 tisíc korun, druhá na mzdu sestry nebo zdravotního asistenta v prvním roce rozjezdu, a to může být také až 250 tisíc korun,“ oznámil ministr Svatopluk Němeček.

Ministerstvo zdravotnictví pro pilotní projekt podpory praktických lékařů a praktických lékařů pro děti vyčlení minimálně pět milionů, částku je schopné zvedat. V případě dotace na ordinaci může čtvrtmilionem pokrýt maximálně sedmdesát procent nákladů, u dotace pro plat sestry padesát procent.

Dotační program už schválila porada Němečkova vedení a ministerstvo ho rozeslalo k připomínkám krajům, Svazu praktických lékařů a Svazu měst a obcí. Jeho šéf František Lukl doplnil, že obce podpoří začínající lékaře například poskytnutím prostor pro ordinaci či nákupem zimních pneumatik v horských oblastech.

S podporou počítá i úhradová vyhláška

Podpora se týká hlavně praxí v příhraničních a horských oblastech, kde lékařů je nedostatek a stávající generace navíc dosluhuje bez vidiny náhrady; končící medici totiž mnohdy upřednostňují specializaci před praxí, u povolání praktického lékaře si stěžují na nízké příjmy v době tříleté atestace a složité hledání praxe; pořízení vlastní ordinace může vyjít i na víc než milion.

Ministerskou podporu nyní mohou získat tam, kde alespoň jednou bylo vypsáno neúspěšně výběrové řízení. Ministr připomněl, že pro dostupnost primární péče je už v letošní úhradové vyhlášce navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven až o 30 procent tam, kde dvakrát bylo neúspěšné výběrové řízení.

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600 000 korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550 000 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal zápasníka Vémolu a další dva obviněné do vazby

Zápasník Karel „Karlos“ Vémola, který čelí obvinění z organizované drogové trestné činnosti, půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 7. Do vazby poslal i další dva obviněné, sdělili mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová a pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Obviněným hrozí až osmnáct let vězení.
12:55Aktualizovánopřed 42 mminutami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 2 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
09:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se má výrazně ochladit, častější bude na začátku nového roku nejspíš také sněžení.
11:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 7 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
včera v 13:00
Načítání...