Jiří Kajínek nevzdává boj o kratší trest. Podal ústavní stížnost

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek v zastoupení svého advokáta podal ústavní stížnost proti zamítnuté žádosti o obnovu procesu. Česká televize to zjistila z databáze soudu, informaci potvrdil Kajínkův advokát Tomáš Zejda. Kajínkovu žádost na nové posouzení případu soud pravomocně zamítl v září tohoto roku.

Jiří Kajínek
Zdroj: isifa/Lidové noviny/

„Můžu potvrdit, že jsem v listopadu podal tuto ústavní stížnost,“ sdělil advokát Zejda. V návrhu Kajínek žádal o snížení doživotí na výjimečný trest v rozmezí od patnácti do dvaceti pěti let.

Jako nový důkaz potřebný pro znovuotevření případu předložil posudek psychologa, který konstatoval, že Kajínkova náprava neboli resocializace je možná a že už dokonce probíhá, což akceptovaly hned dva soudy v Moravskoslezském kraji, když mu zmírnily režim za mřížemi z nejpřísnější zvýšené ostrahy na ostrahu.

Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti.