V ÚSTR to opět vře, dočasný ředitel chce odvolávat

Praha – Ani změna vedení Ústavu pro studium totalitních režimů nepřinesla zklidnění napjaté situace v této instituci. Dočasný ředitel Zdeněk Hazdra chystá odvolání ředitele Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého i další změny na postech náměstků. Podle některých senátorů, kteří volí radu ústavu, by tak závažné kroky měl přenechat až novému řádnému vedení. To má přijít nejpozději v polovině srpna.

Pověřený ředitel Zdeněk Hazdra nastoupil do čela ústavu po odvolaném Jiřím Pernesovi 14. května. Během své tříměsíční lhůty chystá i některé významné personální změny. „Pan ředitel Hazdra hodlá v příštím týdnu jmenovat nového náměstka pro vědu a výzkum, další podrobnosti sdělí po pondělním jednání ÚSTR a podle svého vyjádření na tomto jednání hodlá také probrat otázku odvolání ředitele archivu,“ potvrdil mluvčí ústavu Jiří Reichl. Hazdra řediteli archivu vytýká manažerská pochybení při zveřejňování dokumentů vojenské kontrarozvědky a při digitalizaci svazků.

Odvolávání lidí z vedení ústavu před zvolením nového vedení však naráží na odpor senátorů. „Jakýkoli pověřený ředitel, který je pověřen na krátkou dobu, má pouze zabezpečit základní chod úřadu a nepřistupovat k nějakým personálním zásadním změnám,“ zdůvodňuje rozhořčení senátor Václav Jehlička (TOP 09). Také senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyjádřil nad děním v ústavu znepokojení: „Doporučení k odvolání ředitele Pernese, které Senát dal, jistě nepočítalo s tím, že tam budou prováděny změny někým, kdo zastupuje, tedy ne právoplatným ředitelem.“

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

O situaci bude v pondělí jednat rada ústavu. I někteří její členové řediteli vzkazují, aby žádné změny nedělal. „Byl jmenován na dobu určitou, s jednoznačným prozatímním mandátem, což věděl, takže já s tím samozřejmě taky nesouhlasím,“ nechal se slyšet místopředseda Rady ÚSTR Patrik Benda. Radní věří, že ředitel jejich výhrady vyslyší a k žádným změnám nedojde. V opačném případě mají připravené i záložní řešení, které ale nechtějí specifikovat. Podle zákona ovšem připadá v úvahu jediná možnost - a tou je pokus o odvolání ředitele.