Hasenkopfova docházka opět u soudu: Hrad podal dovolání

Praha – K Nejvyššímu soudu míří dovolání prezidentské kanceláře v případu bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa. Podal ho advokát Marek Nespala, který není smířen s rozhodnutím Městského soudu v Praze, podle kterého byl Hasenkopf propuštěn neoprávněně. Informaci ČT získala ze soudní databáze justice.cz.

Kancelář prezidenta republiky propustila právníka Pavla Hasenkopfa loni, když vypukl spor mezi ním a prezidentovým kancléřem o autorství amnestie Václava Klause. Důvodem však byla údajná špatná Hasenkopfova docházka. Přestože právník uspěl v soudním sporu a Hrad ho musel přijmout zpět, je advokát Marek Nespala, který prezidentskou kancelář zastupoval, přesvědčen, že bylo propuštění správné. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. „Dovolání jsme podali kvůli tomu, že si myslíme, že už rozhodnutí prvoinstančního soudu bylo nesprávné. Věc nebyla řádně prošetřena, vedle toho trváme na tom, že okamžité zrušení pracovního poměru s Pavlem Hasenopfem bylo v souladu se zákonem, splňovalo všechny obsahové a formální náležitosti,“ řekl ČT Nespala.

Hrad zdůvodnil Hasenkopfovu výpověď pracovními absencemi – pět dní prý nepřišel do práce a problémy s docházkou měl dlouhodobě. Hasenkopf to odmítl, upozornil, že od zaměstnavatele ani nedostal písemnou výtku. Nakonec se za něj postavil i soud. Soudce obvodního soudu, který případ posuzoval jako první, poukázal, že když není vyjasněné, jakou práci má vlastně zaměstnanec vykonávat, není jeho povinností, aby se v práci zdržoval. Přidělovat práci je přitom podle verdiktu povinnost zaměstnavatele. Rozhodnutí beze zbytku potvrdil i městský soud. Marek Nespala takový závěr označil za „návrat k socialismu“.

Obhájce Petra Tluchoře Marek Nespala
Zdroj: ČTK

Hasenkopf se sice úspěchem u soudu opět stal zaměstnancem prezidentské kanceláře, na konci října se s ní ale nadobro rozešel, tentokrát dohodou. S prezidentovými lidmi se Hasenkopf soudil kromě výpovědi také kvůli autorství amnestie. Žalobu podal Hasenkopf na kancléře Vratislava Mynáře i samotného prezidenta kvůli jejich tvrzení, že kontroverzní amnestii Václava Klause připravil právě on. To však Hasenkopf odmítá. Tento spor byl vyřešen smírem.