Proti rakovině vaječníků by mohly pomoci laktobacily, ukazuje český výzkum

Lepší diagnostika rakoviny vaječníků (zdroj: ČT24)

Prevencí rakoviny vaječníků u žen s určitou genetickou mutací by podle výzkumu s účastí českých lékařů z 1. gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce mohla být změna bakterií v poševním prostředí. Pomoci by podle nich mohly laktobacily, tedy bakterie mléčného kvašení, jejich užití chtějí dál zkoumat. Výsledky výzkumu otiskl časopis Lancet.

Riziko nádoru má v České republice asi 1,7 procenta žen, ročně jich onemocní kolem šesti stovek. Vědci se zaměřili na pacientky s poruchami genu BRCA1 a BRCA2, u nichž je riziko až 60 procent nebo vyšší. Dosud jedinou účinnou možností prevence bylo odstranění vaječníků a vejcovodů. Genetická vyšetření, která mutaci odhalí, ale zatím nejsou kvůli vyšší ceně běžně využívaná.

Výzkum prokázal, že ženy se specifickým zastoupením bakterií v pochvě rakovinou vaječníků onemocní častěji. „Pacientky s tímto typem nádoru a některé ženy s velmi vysokým rizikem jeho vzniku mají jiné bakteriální prostředí v pochvě než ženy, které rakovinu vaječníků nemají,“ vysvětlil přednosta kliniky Michal Zikán.

„Víme, že poševní bakteriální prostředí dokážeme ovlivnit, mechanismem je dodání konkrétních druhů laktobacilů. Naši představu o změně poševního prostředí laktobacilem musí nyní potvrdit další výzkum. Pravdivost této teze ověříme v horizontu několika málo let,“ dodává.

Zlepšená prevence pomůže všem

Laktobacily jsou bakterie běžně obsažené v trávicím ústrojí. Bývají součástí například doplňků stavy, které se doporučují při užívání antibiotik. Do pražského výzkumu bylo zapojeno 360 žen s rakovinou vaječníků a 220 s dědičnou genetickou mutací z několika evropských zemí, polovina z nich z Česka.

„Testována by měla být každá nemocná s rakovinou vaječníků, protože genetickou predispozici můžeme předvídat právě jen na základě výskytu nádorů. V ČR zatím toto vyšetření podstupuje pouze třetina žen s nádorem vaječníku, ošetřující lékaři je zkrátka neindikují,“ podotkl Zikán. Pro zdravé pacientky s dědičnou dispozicí k tomuto typu nádoru by podle něj měla vzniknout specializovaná centra.

Nejdůležitější v prevenci rakoviny vaječníků jsou podle lékařů pravidelné kontroly u gynekologa s vyšetřením vaječníků ultrazvukem vaginální sondou. Každá cysta nebo solidní útvar na vaječníku by měly být pravidelně kontrolovány a eventuálně ověřeny biopsií k vyloučení nádoru.

Léčba tohoto typu rakoviny kombinuje operaci, chemoterapii, biologickou a hormonální léčbu. Pouze pětatřicet procent žen má šanci, že bude žít i pět let od diagnózy. Pokud ale nemoc lékař odhalí včas, roste šance na vyléčení až na devadesát procent.