NASA zrušila program návratu na Měsíc. Prezident Trump přitom sliboval, že se tam USA vrátí

Americká kosmická agentura NASA zaskočila experty na Měsíc, když oznámila, že ruší program jediného robotického vozidla, které mělo zkoumat povrch Luny.

Překvapení byli především vědci, kteří na misi Resource Prospector pracovali. Tento pojízdný robot (neboli rover) byl ve vývoji přibližně deset let a měl prozkoumat polární oblast Měsíce. Program byl zrušený přesto, že prezident Donald Trump na konci roku 2017 přislíbil brzký návrat Spojených států na naši přirozenou družici. Měsíc se má v jeho vizi stát prvním stupněm a základnou pro další expedice k Marsu.

„Teď se dozvídáme, že program byl zrušený 23. dubna 2018 a že celý projekt má být ukončený do konce května,“ uvádí vědci v dopise šéfovi NASA z 26. dubna, který byl zveřejněný na webu

. Tento vozík byl připravovaný jako jediný rover na světě, který měl zkoumat polární oblast Měsíce. Během příštího roku měl být dokončen a na svou misi měl odletět někdy během roku 2022.

Velký návrat odložen

Podle plánů se mělo jednat o první přistání nějaké americké mise na Měsíci od Apolla 17, které tam bylo téměř před půlstoletím, tedy v roce 1972. Současně to měl být vůbec první americký rover na Měsíci. Měl mít ještě další prvenství: na Luně měl kopat a vrtat; měl tak pátrat po zásadních látkách, jako je vodík, kyslík nebo voda.

Vrták roveru Resource Prospector
Zdroj: NASA

NASA na stížnost vědců, kteří měli program na starost, reagovala v pátek. Napsala vyjádření, v němž celý projekt neodepisuje úplně. Uvažuje totiž údajně o tom, že by některé z přístrojů vyvíjených původně pro rover Resource Prospector využila v rámci některých jiných projektů nebo misí.

„NASA vyvíjí strategie, které mají pomoci ke splnění našich měsíčních cílů,“ uvedla agentura. „Konsistentně s touto strategií plánuje NASA sérii progresivních robotických misí na měsíční povrch.“

Návrat po částech?

V tomto prohlášení nikde přímo neuvedla, že by program Resource Prospector měl být zrušen, ale napsala, že chce vyvíjet progresivně větší přistávací moduly, které nakonec povedou i k vývoji modulu vhodného pro člověka. „Jako součást této rozšířené kampaně přistanou na Měsíci i vybrané přístroje z programu Resource Prospector,“ popsala NASA.

Jim Brindestine, nový šéf NASA, který byl vedením potvrzen teprve před týdnem, se vyjádřil, že americká vesmírná agentura je odhodlána k průzkumu Měsíce. „Přístroje Resource Prospector budou pokračovat v rozšířené kampani na měsíčním povrchu. Více přistání. Víc vědy. Víc průzkumů. Víc prospektorů. Víc komerčních partnerů,“ uvedl.