Plzeňský satelit ponese do vesmíru nejlepší studentské projekty. Do kosmu by mohl letět už během roku 2019.
Do kosmu poletí satelit Pilsen Cube II. Stojí za ním plzeňští studenti
Už v příštím roce bude kolem Země obíhat satelit Pilsen Cube II, který vzniká díky spolupráci středoškoláků, města Plzně a Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity.
Město a fakulta nabídly nadaným středoškolákům účast na experimentech ve vesmíru. Z desítek zájemců uspělo pět týmů, jimž teď odborníci zaměření na kosmické inženýrství a technologie pomáhají s realizací experimentů a jejich zabudováním do družice, řekl odborný šéf projektu Jiří Masopust ze ZČU.
Družice, krychle o délce strany zhruba deset centimetrů a váze asi kilogram, bude hotová v létě a do konce roku se má testovat. Potom bude záležet na tom, kdy se pro ni podaří získat místo v raketě vynášející satelity do vesmíru. Čekací doby jsou až tři čtvrtě roku. Vzhledem k tomu, že velké kosmické agentury jsou drahé, využijí Plzeňané zřejmě Indii, Čínu nebo Japonsko. Projekt řídí vědci ze ZČU.
Středoškolská družice
„Jednoznačně splnil účel přilákat více studentů k technice, konkrétně k vesmírným technologiím. Na projekt jsme dali půldruhého milionu korun,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Peníze pokryjí náklady na vypuštění družice.
Do projektu se musí započítat ještě know-how fakulty, která se čtrnáctým rokem zabývá kosmickým inženýrstvím jako jediné pracoviště Česka, spolupracujících firem, technologie na výrobu a tisíce hodin práce zhruba 40 lidí. „Odhadujeme, že čisté náklady na jeden vypuštěný satelit se pohybují kolem 35 milionů Kč,“ uvedl Masopust.
Středoškoláci navrhli vlastní experiment a sestavili prototypy. Nyní se je snaží začleňovat do palubních systémů pikosatelitu a upravují software. „Je výjimečné, že středoškolské projekty vylétnou do vesmíru,“ řekl Masopust. Tříčlenný tým Miroslava Lžičaře chce například získat data o vysokoeneregtických vesmírných částicích, což pomůže vysvětlit, jaký vliv má radiace, tedy záření beta a gama, na náš každodenní život.
„Satelit poputuje do výšky 450 až 600 kilometrů a předpokládáme, že z něj studenti budou čerpat data přibližně jeden až dva roky,“ řekl ředitel správy informačních technologií města Luděk Šantora. Bude je přijímat řídicí stanice v Plzni a týmům budou online přístupná. Projekt má životnost jeden rok. Družice bude na oběžné dráze deset let, ale některé subsystémy budou fungovat až tři roky.