Dvě z obětí čtvrtečního mnichovského útoku automobilem na odborářskou demonstraci svým zraněním podlehly. Jde o dvouletou dívku a její sedmatřicetiletou matku, oznámil podle agentury DPA bavorský kriminální úřad. Do demonstrace vjel čtyřiadvacetiletý Afghánec, který v Německu neúspěšně žádal o azyl. Podle policie zranil 39 lidí.
Dvouletá dívka a její matka podlehly zraněním z útoku v Mnichově
Žena se ve čtvrtek dopoledne účastnila demonstrace svolané odborovým svazem Verdi za vyšší platy. Svou dceru na akci vzala v kočárku. Právě tuto dvojici útok podle deníku Bild zasáhl nejhůře. Deník Münchner Merkur na svém webu uvedl, že dívka ještě ve čtvrtek podstoupila na dětské klinice v Mnichově akutní operaci. Dívčina matka utrpěla rovněž vážná zranění, její stav byl také kritický.
„Musíme bohužel potvrdit, že dnes (v sobotu) zemřelo dvouleté dítě a jeho 37letá matka,“ řekl agentuře AFP policejní mluvčí Ludwig Waldinger.
Podle mnichovského primátora Dietera Reitera žena pracovala pro město. „Bolest nelze pojmout slovy. Nabídneme rodině v tomto temném čase veškerou myslitelnou podporu,“ slíbil Reiter.
Vyšetřovatelé předpokládají, že čin má islamistický motiv. Pachatel je ve vyšetřovací vazbě. Jako důvod pro domněnku o islamistickém motivu uvedla mnichovská prokurátorka Gabriele Tilmannová mimo jiné výpověď jednoho policisty, podle něhož pachatel po činu provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je veliký).
Samotný podezřelý podle DPA při výslechu přiznal, že vjel autem do průvodu demonstrantů úmyslně. Výpovědi ukazují na náboženský motiv, uvedla Tilmannová v pátek.
Dohled nad případem mezitím převzalo spolkové státní zastupitelství v Karslruhe, které se věnuje závažným zločinům proti státu. Policie kvůli útoku ještě zpřísnila bezpečnostní opatření doprovázející Mnichovskou bezpečnostní konferenci, která za účasti řady světových státníků začala v pátek.
Scholz ohlásil vyhoštění pachatele
Německý kancléř Olaf Scholz podle agentury DPA ohlásil vyhoštění pachatele. „Po odpykání svého trestu bude vrácen do země, odkud pochází,“ řekl Scholz. Kdo spáchá takový čin, nemůže se „vůbec ničeho dovolávat“, zdůraznil.
Odpoledne Scholz v doprovodu Reitera a německého ministra spravedlnosti Volkera Wissinga položil bílou růži na improvizované pietní místo u místa činu. „Všichni teď musíme držet spolu a postarat se o to, aby země byla soudržná,“ zdůraznil Scholz.