Žluté vesty plánovaly „rozhodující dějství“, přišlo ale rekordně málo lidí. K pochodu se přidaly i ženy v růžovém

Francouzi už 17. týden v řadě protestovali proti politickému směřování země v podání prezidenta Emmanuela Macrona. Sobotní demonstrace měla být podle organizátorů rozhodujícím dějstvím protestů, do ulic ale tentokrát vyšlo nejméně lidí od listopadu, kdy protesty začaly. V čele pochodujících v Paříži šly ženy, některé z nich s růžovými vestami.

Podle francouzského ministerstva vnitra se druhou březnovou sobotu připojilo k akcím žlutých vest necelých 29 tisíc lidí, tedy asi o čtvrtinu méně než předcházející sobotu. V nadcházejícím týdnu se přitom uzavře celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila v reakci na protesty žlutých vest. „Neustoupíme,“ ujistili organizátoři. Kromě pochodů a manifestací proběhly také protestní blokády kruhových objezdů, které budou zřejmě trvat až do pondělka.

Do protestů v Paříži se tentokrát zapojily i učitelky mateřských škol, které chtějí vlastní akcí vyjádřit nesouhlas s reformou podpory v nezaměstnanosti. Souběžně se konal také pochod žen, které nesly transparent s heslem Rovnost žen a mužů, která není.

Nesourodý protest

Podle agentury AFP se ale zřejmě nepodařilo všechny části průvodu stmelit. Část, v níž byli odboráři a „růžové vesty“, se vydala směrem k Lucemburské zahradě a nechala „žluté vesty“ za sebou.

Jeden z účastníků pochodu „žlutých“ Najeh Farhat prohlásil, že organizace je strašlivá. „Spojit se dohromady není špatné, čím víc nás je, tím jsme silnější, to je jisté. Ale cíl našeho boje se nezměnil, naší prioritou je lednice. Až po rovnosti a po tom všem. První je lednice,“ řekl s odkazem na původní smysl protestů, jímž bylo poukázat na špatnou ekonomickou situaci některých Francouzů.

Už v pátek večer se několik desítek lidí snažilo utábořit se na Champ-de-Mars (Martově poli) v Paříži, ale policisté jim v tom zabránili. Akce podle francouzských médií skončila v nedaleké kavárně. Na sobotu pak na Champ-de-Mars proběhl protest vsedě, kam ale dorazil jen zlomek očekávaného počtu 1500 účastníků. 

Protesty se konaly i jinde ve Francii. V severofrancouzském městě Longuenesse se sešlo dopoledne asi sto lidí, kteří chtěli zablokovat přístup k tamnímu obchodnímu centru, ale policie je z místa vytlačila.

Odpor vyjádřený tancem

Jedna akce se konala i na letišti Roissy. Organizátoři na Facebooku radili, aby se lidé na prvním terminálu vmísili mezi cestující a až pak si nasadili vesty. V nich potom začali tančit na protest proti privatizaci skupiny letišť v Paříži.

Počet účastníků protestů postupně klesá. Aktuálních necelých 29 tisíc lidí je méně oproti minulé sobotě, kdy přišlo protestovat podle údajů ministerstva vnitra v celé zemi 39 200 lidí, z nichž čtyři tisíce byly v ulicích Paříže. Zpočátku přitom byly demonstrace o řád větší, na první protest loni v listopadu přišlo 282 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev hlásí po ruských útocích šest mrtvých a desítky zraněných

V důsledku leteckého útoku na ukrajinskou metropoli a její okolí zemřelo nejméně šest lidí a dalších dvacet jich bylo zraněno, uvedl web Kyiv Independent. Útok způsobil požáry v několika kyjevských čtvrtích a poškodil i vstup do stanice metra Svjatošyn. Další tři oběti si vyžádaly útoky na jiných místech Ukrajiny.
06:38Aktualizovánopřed 6 mminutami

Izrael zasáhl íránský vojenský komplex, Teherán vyslal jednu raketu

Izraelská armáda provedla v noci na pondělí novou vlnu leteckých úderů na cíle v Íránu. Podle dostupných informací zasáhla velký vojenský komplex Parčín. Teherán později podle izraelské armády vyslal na židovský stát jednu balistickou raketu. Tu měla podle webu BBC sestřelit americká protivzdušná obrana. Při útoku nebyl nikdo zraněn, píše portál The Times of Israel.
06:16Aktualizovánopřed 13 mminutami

Česká nákladní loď doplula do Bratislavy poprvé po více než třiceti letech

Po třiatřiceti letech zakotvila v Bratislavě česká nákladní loď. Plavidlo s názvem Rio 2 urazilo celkem osmnáct set kilometrů a má tak za sebou výjimečně dlouhou trasu. Nákladní loď by za normálních okolností převážené zboží vyzvedla v Čechách, ale kvůli nízké hladině Labe a zřícenému mostu v Drážďanech pro něj musela právě do slovenské metropole. Plavba do cílové destinace v německém Münsteru potrvá asi další tři týdny.
před 3 hhodinami

Sebevražedný útok na kostel v Damašku má 22 obětí

Sebevražedný útok na řecký pravoslavný kostel v Damašku zabil nejméně 22 lidí a dalších 63 zranil, informovala agentura AP s odvoláním na státní média. Syrské ministerstvo vnitra tvrdí, že na kostel zaútočil muž, který se hlásil k teroristické organizaci Islámský stát. Čin odsoudila Francie i Turecko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zmírnění hrozby, eskalace i slib odvety. Svět reaguje na americký útok na Írán

Česko chápe bezpečnostní důvody, které vedly USA k útokům na jaderná zařízení v Íránu, sdělili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Podle šéfky resortu obrany Jany Černochové (ODS) je ukončení íránského jaderného programu v zájmu Evropy. Evropské země většinově vyzývají k diplomacii. Generální tajemník OSN údery označil za nebezpečnou eskalaci. Blízkovýchodní země krok Washingtonu odsuzují. Jemenští povstalci hútíové slíbili odvetu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA zcela zničily íránské jaderné provozy, oznámil Trump

Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, včetně jaderného zařízení ve Fordo, oznámil americký prezident Donald Trump. V projevu národu sdělil, že íránské jaderné provozy byly zcela zničeny. Varoval Teherán, že pokud neuzavře mír, čekají ho mnohem větší údery. Washington se tak přímo zapojil do izraelských útoků zaměřených na zničení íránského jaderného programu. Írán v reakci uvedl, že si vyhrazuje všechny možnosti obrany.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trumpova vláda propustila většinu zbývajících zaměstnanců Hlasu Ameriky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dala v pátek výpověď stovkám novinářů Hlasu Ameriky (VOA). Propustila tak většinu zbývajících zaměstnanců a fakticky ukončila činnost této zpravodajské stanice financované Spojenými státy, informuje zpravodajský server BBC.
před 13 hhodinami

Turisté evakuovaní kvůli požáru na jihu Chorvatska se vrací do ubytování

Situace na jihu Chorvatska poblíž druhého největšího města Splitu, kde v sobotu vypukl požár, je podle českých cestovních kanceláří pod kontrolou. Hasiči už jen kontrolují ohniska. Evakuovaní turisté se mohli vrátit do svých původních ubytování. Žádné hotely nebyly při požáru poškozeny, uvedl místopředseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Jan Papež. V sobotu byly kvůli požáru z oblasti evakuovány stovky místních obyvatel a turistů, mezi nimi i desítky Čechů.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...