Za bombový útok na mešitu v Drážďanech dekáda za mřížemi. Pachatel tvrdí, že nechtěl zabíjet

K téměř desetiletému trestu odnětí svobody byl odsouzen jedenatřicetiletý Němec, který v roce 2016 zaútočil bombami na mešitu Fatih a konferenční centrum v Drážďanech. Výbuchy sice nikoho nezranily, soud muže přesto uznal vinným z pokusu o vraždu a ze zvláště závažného žhářství.

Dvě improvizované bomby vybuchly 26. září 2016, tedy jen několik dní předtím, než se v hlavním městě Saska uskutečnily oslavy německého znovusjednocení. Výbuch před drážďanskou mešitou budovu poničil. Imámovi, jeho manželce a dětem, kteří byli v době exploze uvnitř, se nic nestalo. Podle odborníků to byla šťastná náhoda.

Policie od začátku vycházela z toho, že motivem útočníka byla xenofobie, což se nakonec potvrdilo. Nino K. své názory dával otevřeně najevo, třeba jako řečník protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které v Drážďanech vzniklo. Podle médií kritizoval například „líné Afričany“ a „cizince-kriminálníky“.

Muž byl následně zatčen v prosinci 2016. K činům se sice přiznal, tvrdil ale, že nechtěl zabíjet. Imámovi a jeho rodině se během procesu omluvil. Obžaloba pro muže požadovala trest ve výši deseti let a devíti měsíců odnětí svobody, soud se nakonec rozhodl pro devět let a osm měsíců.

Útočník z Chemnitzu měl být už dříve vyhoštěn

Drážďany jsou zemským hlavním městem Saska, kde leží i Chemnitz. V tomto městě panuje napjatá situace po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce, z něhož jsou podezřelí dva imigranti. Při mohutných protestech pravicových extremistů, které po vraždě následovaly, zde utrpěly zranění desítky lidí.

Nově přitom vyšlo najevo, že Iráčan obviněný ze zabití Němce měl být dávno deportován do Bulharska. Podle listu Der Spiegel úřadům předložil falešné doklady. „Úřady jsou tím problémem (migrací) přetížené. Deportujeme lidi, kteří se integrovali, a kriminálníky ne,“ kritizoval dění v zemi účastník debaty se šéfem saské vlády Hartwig Knopf. 

Sasko jako „selhávající stát“

Řada Němců považuje Sasko za jednu z nejhůře fungujících spolkových zemí. Média i politici o něm někdy dokonce v nadsázce hovoří jako o selhávajícím státu. Důvodem je řada pochybení zdejších úřadů ve sledovaných případech i podezření z jejich náklonnosti k radikální pravici.

Jako příklady z posledních let mohou podle kritiků sloužit třeba nezvládnuté protesty pravice v Clausnitzu a Bautzenu (Budyšíně) v roce 2016 nebo demonstrace v Drážďanech ve stejném roce, při nichž mohla protiislámská Pegida v klidu protestovat, zatímco její odpůrci jen s velkými obtížemi nebo vůbec.

V počtu násilností proti uprchlíkům na počet obyvatel bylo loni Sasko mezi šestnácti německými zeměmi druhé hned za Braniborskem. Zajímavé přitom je, že zde cizinci tvoří jen 4,2 procenta obyvatel, zatímco v celém Německu výrazně více – 11,2 procenta. Protiimigrační hnutí a strany jako Pegida a Alternativa pro Německo (AfD) jsou v Sasku nejsilnější ze všech spolkových zemí.

2 minuty
Šéf saské vlády se snažil zmírnit napětí v Chemnitzu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteČeská iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice ukrajinské armádě, řekl Pavel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 9 mminutami

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný.
11:21Aktualizovánopřed 22 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jihokorejští hasiči likvidovali požár v Soulu

Rozsáhlý požár, který v pátek brzy ráno vypukl v zanedbané části luxusní soulské čtvrti Gangnam, se podařilo jihokorejským hasičům dostat pod kontrolu a o osm hodin později zcela uhasit. Ačkoli nebyly hlášeny žádné oběti, záchranáři evakuovali na dvě stě padesát lidí z okolních oblastí. Na místě zasahovalo tři sta hasičů a stovka vozidel. Příčiny požáru se budou prošetřovat.
před 1 hhodinou

Americké úřady zveřejnily přepisy volání na tísňovou linku po zastřelení Goodové

Americké úřady zveřejnily v noci na pátek SEČ přepisy telefonátů s policií a záchrannou službou související se zastřelením 37leté Renee Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Informuje o tom deník The New York Times (NYT), podle něhož dokumenty ukazují šok svědků i to, jak v krizi, kterou nezpůsobila, postupovala minnesotská policie.
před 1 hhodinou

Litva viní ruskou GRU z pokusu o žhářský útok, pokusila se o něj prý i v Česku

Za pokusem o podpálení litevského podniku dodávajícího rádiové skenery ukrajinské armádě byla v roce 2024 ruská vojenská rozvědka GRU, oznámili podle agentury Reuters litevští činitelé. Stejná skupina spojená s GRU se podle nich pokoušela o žhářské útoky také v Česku, Rumunsku a Polsku.
před 2 hhodinami

Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen k pětiletému vězení

Jihokorejský soud odsoudil bývalého prezidenta Jun Sok-jola k pěti rokům vězení. Bývalou hlavu státu shledal vinným z maření výkonu úřední moci, když bránil úřadům ve vykonání zatykače, který se vztahoval k jeho vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek byl zveřejněn v přímém přenosu, informují agentury. Exprezidentův právník už informoval, že se jeho klient odvolá.
před 5 hhodinami

Trump přijal od Machadové medaili spojenou s Nobelovou cenou míru, píše Reuters

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala medaili, která se k tomuto ocenění váže. Agentura Reuters později uvedla, že americký prezident její čin ocenil a má v úmyslu si medaili ponechat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...