Vyslanec USA u mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu rezignoval. Na protest proti Trumpovi

Zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) Brett McGurk rezignoval na protest proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout vojenské jednotky ze Sýrie. McGurk se tak podle AP stal po ministru obrany Jamesovi Mattisovi dalším členem Trumpovy administrativy se zkušenostmi v oblasti národní bezpečnosti, který se rozhodl pro odchod z funkce.

Rezignace má vstoupit v platnost 31. prosince. McGurk dříve plánoval, že z postu odejde v polovině února. Podle zdroje agentury AP obeznámeného se situací však dospěl k závěru, že po Trumpově rozhodnutí o stažení vojáků ze Sýrie a Mattisově rezignaci již nemůže ve funkci pokračovat.

Bílý dům o zahájení stahování jednotek ze Sýrie informoval ve středu. McGurk zhruba týden před tím varoval, že by bylo „lehkomyslné“ považovat Islámský stát za poražený, takže by bylo nerozumné stahovat americké vojenské síly domů.

Ve svém rezignačním dopisu pak napsal, že předčasné stažení amerických vojáků ze Sýrie vytvoří podmínky, které dříve vedly k vzestupu Islámského státu.

Ministr obrany Mattis oznámil své odstoupení ve čtvrtek po rostoucích neshodách s prezidentem Trumpem. Poslední pomyslnou kapkou pro Mattise podle americké televize CNN bylo právě Trumpovo rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie.