Volby v Litvě vyhrála opozice, vládu sestaví Vlastenecký svaz

Opoziční konzervativní Vlastenecký svaz se prohlásil vítězem druhého kola litevských parlamentních voleb. Novou premiérkou se tak zřejmě stane Ingrida Šimonytéová, která stála v čele jeho kandidátky. Vládu chce složit se dvěma menšími liberálními stranami.

Vlastenecký svaz ve volbách po prvním kole vedl s 24,8 procenta hlasů. Vládní Unie rolníků a zelených (LVŽS) v prvním kole získala pouze 17,5 procenta hlasů. Zdá se ale, že tato strana dosavadního premiéra Sauliuse Skvernelise bude muset do opozice. Jeho koaliční partneři v prvním kole nezískali dostatek hlasů a do parlamentu se nedostali. V neděli lidé hlasovali ve druhém kole parlamentních voleb.

Skvernelis čelil v poslední době silné kritice kvůli růstu nezaměstnanosti a zadlužení souvisejícímu s koronavirovou krizí. Šíření nákazy se výrazně promítlo i do hlasování. Poprvé mohli lidé v Litvě volit z automobilu. K podobnému řešení sáhlo při nedávných krajských a senátních volbách i Česko.

Lídryně Vlasteneckého svazu Ingrida Šimonytéová a předseda strany Gabrielius Landsbergis
Zdroj: ČTK/AP/Mindaugas Kulbis

„V tomto okamžiku to vypadá, že získáme o něco více než polovinu křesel v parlamentu,“ uvedla pravděpodobná nová litevská premiérka Šimonytéová v okamžiku, kdy bylo sečteno 86 procent hlasů. Šimonytéová byla ministryní financí v předchozí vládě Vlasteneckého svazu, která skončila v roce 2012.

Litevští voliči v neděli 11. října v poměrném hlasování určili rozložení poloviny svého parlamentu a zvolili i tři poslance v přímém hlasování, celkem tedy obsadili 73 ze 141 křesel. Nedělní druhé kolo většinového hlasování rozhodovalo o obsazení zbývajících 68 křesel v parlamentu.

Litevský prezident Gitanas Nauséda po uzavření volebních místností ocenil vysokou volební účast navzdory epidemii. „Ukazuje to, že nás zvláštní okolnosti ještě více sjednocují,“ uvedl na Facebooku.

Třímilionová Litva dosud zaznamenala zhruba 10 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo 134 lidí. V posledních dnech počet nakažených roste. Ve volební den ohlásily úřady zatím nejvyšší denní přírůstek nakažených. Přibylo 603 případů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vláda chystá podnikatelskou misi na Ukrajinu, řekl Babiš před odletem do Gdaňsku

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko budou zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO). Šéf české vlády před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 2 mminutami

Zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo desítky životů. Vláda vyhlásila stav nouze

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 32 mrtvých, dalších 700 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 39 mminutami

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 3 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 10 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 12 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 13 hhodinami

Ruský soud poslal opozičního politika Kruglova na sedm let do vězení

Moskevský soud poslal na sedm let do vězení místopředsedu opoziční strany Jabloko politika Maxima Kruglova za dva příspěvky na sociální síti o ruské válce proti Ukrajině. Jabloko je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Prokurátorka navrhovala, aby si Kruglov odpykal osm let za šíření „falešných zpráv“ o ruské armádě, uvedl ve středu server Meduza.
před 16 hhodinami

Francouzský Senát chce zvýšit povědomí o nárůstu maskulinismu

Francouzský Senát varuje před vzestupem maskulinismu, který podle nové zprávy ohrožuje práva žen. Dokument Delegace pro práva žen při Senátu, do něhož měla redakce franceinfo možnost předem nahlédnout, vyzývá ke zvyšování povědomí o této ideologii a obsahuje 24 doporučení, jak fenomén omezit.
před 18 hhodinami
Načítání...