Velká Británie zpřísní azylový systém, oznámila ministryně vnitra

Velká Británie zpřísní svůj azylový systém. Uprchlíci, kteří do země vstoupí ilegálně, budou mít ztíženou možnost v ní zůstat. Oznámila to britská ministryně vnitra Priti Patelová, podle níž bude systém přísný, ale spravedlivý. Zpřísní se také tresty pro pašeráky lidí.

Poté, co Velká Británie na konci minulého roku dokončila proces odcházení z Evropské unie, předestřel premiér Boris Johnson novou nezávislou vizi země s novou politikou v oblastech obrany, zahraničních věcí i přistěhovalectví.

Nový plán pro imigraci, údajně největší reforma azylového systému za několik desetiletí, má vést k rychlejšímu usazení uprchlíků ve vážném ohrožení, zatímco ti, kteří přišli ilegálně, to mají mít obtížnější.

„V rámci našeho Nového plánu pro imigraci, pokud lidé přijdou ilegálně, nebudou mít nadále stejná práva jako ti, kteří přišli legálně, a budou to mít těžší, pokud budou chtít zůstat,“ řekla ministryně Patelová.

„Kšeftaření s ilegální migrací do Británie už nebude stát za to riziko, budou nové nejvyšší doživotní tresty pro pašeráky lidí. Neskrývám, že tyto kroky jsou přísné, ale vzhledem k tomu, že také zachrání životy a zaměří se na pašeráky lidí, jsou také nepopiratelně spravedlivé,“ prohlásila Patelová.

Ministryně rovněž řekla, že ti, kteří přicestují přes bezpečnou zemi, jako je Francie, nebudou mít bezprostřední přístup do systému. Vláda navíc zastaví „nejbezohlednější zneužívání“ systému těmi, kteří se budou vydávat za děti.

Labouristé: Systém bude nespravedlivý

Omezení imigrace do velké Británie bylo jedním z cílů, které slibovala kampaň pro vystoupení země z EU v referendu z roku 2016. Johnsonova vláda slíbila, že pobrexitový azylový systém bude přísnější.

Opoziční Labouristická strany však tvrdí, že nové politice chybí soucit, a humanitární organizace kritizují, že vznikne nespravedlivý systém se dvěma kategoriemi uprchlíků. „Je to nehumánní,“ řekl podle agentury Reuters šéf britské pobočky Červeného kříže Mike Adamson.