V Pákistánu se zasekla po domácku vyrobená lanovka, záchranáři vyprostili všech osm lidí

Na severu Pákistánu se v úterý ráno zasekla lanovka s osmi osobami, a to 275 metrů nad roklí. Podle tamních médií mělo jít o sedm studentů a jednoho učitele, kteří tak cestovali do školy. Pákistánské záchranné složky na místě zasahovaly s pomocí dvou vojenských vrtulníků, ty podle zpravodajských agentur vyprostily dvě děti. Stroje následně armáda s příchodem noci stáhla. Pákistánské ministerstvo vnitra ve večerních hodinách informovalo o tom, že se podařilo evakuovat všech osm osob. Záchranné práce komplikoval silný vítr. Ze svízelné situace se dostali díky vrtulníku i improvizované „sedačce“, píše agentura AP.

Nehoda se stala v hornaté oblasti u města Battagram, asi dvě stě kilometrů severně od hlavního města Islámábádu. Lanovka visí od sedmi hodin místního času (4:00 SELČ) na jednom laně, druhé se přetrhlo, informovala agentura Reuters.

Obsluha podomácku vyrobené lanovky se nejprve snažila o opravu, což se nepovedlo. Po čtyřech hodinách využila tlampače místní mešity k volání o pomoc. Podle agentury AFP to byl jediný způsob, jak komunikovat s úřady na druhé straně údolí, přes něž nevede most ani silnice. Právě kvůli prakticky neexistující infrastruktuře si místní vybudovali lanovku, kterou děti jezdí do školy.

Místní činitelé nejdříve oznámili vysvobození dvou dětí, armáda pak informovala o záchraně dalších tří, aniž by specifikovala, jakým způsobem se ze svízelné situace dostali. Záchranné práce podle vojáků pokračovaly i poté, co z nich byl stažen vojenský vrtulník. Na zemi byla posléze instalována světla, uvedl pro agenturu Reuters bezpečnostní zdroj.

Tentýž zdroj dodal, že do oblasti byli vysláni odborníci a na lano byl připevněn malý nosič, který měl děti jedno po druhém zachránit. Vyprošťování pak pokračovalo za využití zbývajícího lana, na které bylo připojeno druhé, menší zařízení, které cestující jednoho po druhém přepravovalo do bezpečí.

Podle AP se objevily záběry, které ukazovaly, jak lidé postupně přitahují ze vzduchu chlapce uvázaného v sedáku, zatímco se lano houpalo ve větru na pozadí hornaté krajiny. „Skvělá týmová práce armády, záchranných orgánů, okresní samosprávy a také místních obyvatel,“ uvedl večer prozatímní premiér Pákistánu Anvar Hakk Kakar. 

„Nařídil jsem úřadům, aby provedly bezpečnostní inspekce všech takových soukromých lanovek a zjistily, jestli jsou bezpečné pro provoz a používání,“ napsal na sociální síti X Hakk Kakar.

Záchranná operace poutala v Pákistánu obrovskou pozornost. Mnozí Pákistánci sledovali přes den v televizi, jak se záchranáři spouštěli k lanovce z vrtulníku na laně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kubánská pobřežní stráž zastřelila čtyři lidi na člunu. Prý plánovali teror

Kubánská pobřežní stráž zabila ve středu večer čtyři lidi, kteří z Floridy vpluli do kubánských vod na motorovém člunu. Šest dalších zranila. Později je ministerstvo vnitra v Havaně označilo za „protivládně smýšlející Kubánce“ dříve hledané za plánování útoků v zemi. Na člunu prý měli několik zbraní a výbušnin a chtěli na ostrově rozpoutat teror. Ministr zahraničí USA Marco Rubio uvedl, že se nejednalo o operaci Spojených států. Rusko tvrdí, že incident je provokací USA s cílem vyvolat konflikt.
05:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německá kontrarozvědka zatím nesmí vést AfD jako prokazatelně extremistickou

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy německá civilní kontrarozvědka, zatím nesmí Alternativu pro Německo (AfD) jako celek označovat za prokazatelně pravicově extremistickou a na základě toho ji sledovat. Rozhodl o tom podle agentury DPA správní soud v Kolíně nad Rýnem.
15:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Polsko stojí před nebezpečím války, varoval v parlamentu Sikorski

Všichni si uvědomujeme ohrožení, situace je vážná, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na úvod svého vystoupení před poslanci. Polsko, jehož vzdušný prostor loni na podzim narušily ruské drony, čelí sabotážím, žhářským útokům, záplavě dezinformací a dvěma až třem tisícům kybernetických útoků denně. Většinu se daří odrazit, ale míra tohoto jevu musí vyvolávat znepokojení, uvedl ministr podle webu Onet.
před 3 hhodinami

Grónsko se hodlá bránit americkým investorům

Grónsko kvůli obavám z politické motivace amerických investorů zpřísní pravidla, chce zabránit hlavně nežádoucím nákupům nemovitostí, uvádí to zdroje agentury Reuters. Pomoct by měl připravovaný zákon o prověřování zahraničních investic.
před 3 hhodinami

Rusové v noci útočili na obytné čtvrti velkých ukrajinských měst

Útoky ruské armády v noci na čtvrtek zasáhly obytné budovy v Charkově, Kryvém Rihu, Kyjevě a Záporoží, vyžádaly si nejméně 28 zraněných. Ruské síly útočily pomocí různý typů raket i dronů.
08:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Změny klimatu měly dle vědců silný vliv na katastrofální deště ve Španělsku a Portugalsku

Zimní lijáky jsou na Pyrenejském poloostrově a na severu Afriky stále silnější. Vědci identifikovali jasný trend, podle kterého jsou nejdeštivější dny nyní asi o třetinu deštivější než v minulosti. Jev podle nich souvisí s globálním oteplováním a přináší hlavně do Portugalska a Španělska extrémní deště, které poškozují ekonomiku a připravují lidi o životy,
před 3 hhodinami

Šéf Davosu rezignuje, měl vazby na Epsteina

Nor Börge Brende oznámil, že rezignuje na funkci prezidenta a výkonného ředitele Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Brende patří mezi několik norských politiků a diplomatů, kteří měli vazby na amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Organizátoři WEF na začátku měsíce oznámili, že zahájili vyšetřování vazeb mezi Brendem a Epsteinem. Nyní vedení fóra uvedlo, že nezávislé vyšetřování vedené externím poradcem bylo uzavřeno.
12:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Orbán nasazuje vojáky a žádá o unijní misi na Ukrajinu. Kvůli Družbě

Maďarsko žádá EU o vyslání expertní mise na Ukrajinu za účasti zástupců Budapešti i Bratislavy, která by zjistila stav ropovodu Družba. V novém dopise předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi to uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko bude podle něj akceptovat závěry takové mise. Orbán ve středu obvinil Ukrajinu z toho, že plánuje další narušení dodávek, a poslal vojáky chránit energetickou infrastrukturu.
před 5 hhodinami
Načítání...