V Izraeli pohřbili výsadkáře, který v roce 1948 zemřel při tréninku v Československu

Nahrávám video
Události: V Izraeli pohřbili parašutistu, který zemřel v roce 1948 na výcviku v Československu
Zdroj: ČT24

V Jeruzalémě pohřbili se všemi vojenskými poctami výsadkáře Martina Davidoviče. Výsadkář, který trénoval v roce 1948 v Československu, se měl stát základem vznikající izraelské armády. Po několika týdnech ale při výcviku zemřel. Izraelské ministerstvo obrany ho uznalo za svého historicky prvního padlého parašutistu a rozhodlo se jeho ostatky slavnostně převézt z Prahy do Izraele.

Delegace izraelského ministerstva obrany v pondělí vyzvedla na olšanském židovském hřbitově Davidovičovo tělo. Ve středu resort převezl ostatky do Jeruzaléma a ve čtvrtek byl Davidovič pohřben se všemi vojenskými poctami jako právě padlý voják.

„Před třemi lety nás jeho rodina požádala, abychom ho přivezli zpět do Izraele na vojenský hřbitov Mount Herzl, kde jsou pohřbeni jeho kamarádi,“ vysvětluje Arie Mualem u izraelského ministerstva obrany.

Výcvik desítek židovských dobrovolníků

Martin Davidovič se v roce 1948 přihlásil do vznikající izraelské armády a v Československu měl prodělat výsadkářský výcvik. „Davidovič přežil holocaust. Po válce se vrátil do Prahy a připojil se k československé brigádě, aby se mohl stát izraelským vojákem,“ popisuje Mualem. Po několika týdnech se ale zranil a zemřel.

Ve výsadkovém učilišti ve Stráži pod Ralskem tehdy trénovalo osmačtyřicet židovských dobrovolníků. Pod dohledem československých vojáků se měli stát základem nové izraelské armády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump: Americké námořnictvo u Ománu zaútočilo na loď s íránskou vlajkou

Americké námořnictvo zaútočilo v Ománském zálivu na obchodní loď plující pod íránskou vlajkou a převzalo nad ní kontrolu, oznámil americký prezident Donald Trump. Loď podle něj ignorovala americkou blokádu íránských přístavů poblíž Hormuzského průlivu a nereagovala na výstražné výstřely.
před 8 mminutami

Trump potvrdil pondělní účast USA na jednání s Íránem. Teherán odmítá dorazit

Americký prezident Donald Trump uvedl, že do pákistánského Islámábádu v pondělí přijede americká delegace, která bude jednat s Íránem. Zároveň Teheránu pohrozil zničením mostů a elektráren, pokud nabízenou dohodu nepřijme. Íránská média ale v neděli informovala, že blízkovýchodní země do Islámábádu delegaci na jednání s USA nevyšle, dokud bude pokračovat americká námořní blokáda lodí plujících do Íránu. V neděli večer agentura Reuters s odkazem na agenturu IRNA informovala, že Írán se druhého kola jednání odmítá účastnit.
05:25Aktualizovánopřed 48 mminutami

VideoSedm let od požáru Notre-Dame stále uniká jeho příčina

Ani sedm let od požáru pařížské katedrály Notre-Dame není jasná jeho příčina. Podle nejnovějších informací deníku Le Figaro mohlo uvnitř historické památky začít hořet už dřív než 15. dubna. Za hlavní příčinu požáru se stále považuje zkrat na elektrické instalaci, vyšetřovatelé naopak zcela vyloučili možnost, že by ho mohl způsobit nedopalek od cigarety nebo že někdo požár založil úmyslně. Na rekonstrukci katedrály se vybralo 850 milionů eur (20,6 miliardy korun). Nyní se mimo jiné vede polemika o tom, zdali je moudré nahradit část historických vitráží moderními.
před 49 mminutami

Volby v Bulharsku podle odhadů vyhrála strana exprezidenta Radeva

V Bulharsku se ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) uzavřely hlasovací místnosti, v nichž lidé již poosmé za posledních pět let rozhodovali, kdo usedne v parlamentu. Předběžné odhady výsledku voleb ukazují na vítězství Progresivního Bulharska exprezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného, a sliboval mimo jiné boj proti korupci. Jeho strana byla favoritem. O vítězi by mohlo být jasno v noci či v pondělí ráno.
07:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Muž v USA po hádce zavraždil osm dětí, policie ho zastřelila

Osm dětí ve věku od jednoho roku do čtrnácti let zabil v neděli ráno útočník v americkém státě Louisiana při střelbě, kterou policie označila za důsledek domácí hádky. S odvoláním na policii o tom informuje agentura AP a další média. Policie stále shromažďuje informace na třech různých místech, kde ke střelbě došlo. Podezřelého, který byl příbuzným některých z dětí, policisté zastřelili při automobilové honičce.
18:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 4 hhodinami

Česko se má zapojit do Macronovy iniciativy jaderného odstrašení, míní Babiš

Česká republika by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zapojit do iniciativy celoevropského jaderného odstrašení, kterou počátkem března nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron. Babiš to v neděli uvedl na sociální síti bez bližšího upřesnění, jakou formu by toto zapojení mělo mít. Podle premiéra je Francie pro Česko ideálním spojencem. Dosavadní reakce představitelů vládních stran na tuto iniciativu byly spíš rezervované.
před 8 hhodinami

Trinidadská policie našla těla padesáti dětí

Na hřbitově v ostrovním státě Trinidad a Tobago našla policie těla nejméně padesáti malých dětí a šesti dospělých, jichž se podle vyšetřovatelů někdo nezákonně zbavil. Informoval o tom server BBC. Policie uvedla, že těla nalezla ve městě Cumuto vzdáleném přibližně 40 kilometrů od Port of Spain, hlavního města karibského státu.
před 9 hhodinami
Načítání...