V Číně zavřeli muzeum plné padělků

Peking - Muzeum Ťi-pao-čaj v severočínské provincii Che-pej bylo nuceno zavřít krám poté, co se prokázalo, že většina předmětů z jeho sbírky čítající na 40 tisíc údajných historických památek jsou padělky. K odhalení skandálu přispěl značnou měrou čínský spisovatel Ma Po-jung, který si při návštěvě muzea všiml četných nesrovnalostí a umístil svá zjištění na internet.

Muzeum vybudovali za 60 milionů jüanů (193 milionů Kč) ve městě Ťi-čou a zahájilo provoz v roce 2010. Jeho 12 výstavních sálů bylo údajně napěchováno unikátními historickými poklady. Jak informoval britský list The Daily Telegraph, v pondělí byla pokladna muzea uzavřena s tím, že řada vystavených objektů byly ve skutečnosti předměty koupené za cenu od 100 do 2 000 jüanů (od 320 do 6 440 Kč).

Hlavní poradce muzea Wej Jing-ťün přiznal, že muzeum nemá řádné povolení k provozu. Prohlásil nicméně, že je „poměrně pozitivní“, že přinejmenším u 80 ze 40 tisíc předmětů v jeho sbírkách byla potvrzena jejich pravost.

Mezi nejnápadnější chyby patřily artefakty s nápisy, které měly dokazovat jejich stáří přesahující 4 000 let. Podle zprávy v listu Shanghai Daily ale nápisy obsahovaly zjednodušené čínské znaky, které se začaly v širší míře používat až ve 20. století. Kolekce zahrnovala také vázu „z dynastie Tchang“ z takzvaného pětibarevného porcelánu, ačkoli tato technika byla vynalezena až o několik set let později za dynastie Ming.

Čínská muzea nyní zažívají bezprecedentní rozmach. Jen v roce 2011 bylo podle vládních údajů otevřeno téměř 400 nových muzeí. Falešné exponáty jsou ale přetrvávajícím problémem. Podle zpráv čínských státních médií je kupříkladu 80 procent fosilií v čínských muzeích nepravých.