Trumpův tým marně sháněl celebrity. Zazpívat odmítli Elton John, Moby, Kiss i Dionová

Na inauguracích Baracka Obamy vystoupili U2, Bruce Springsteen či Beyoncé. Na Trumpově uvedení do úřadu však řada umělců účast odmítla, protože s jeho jménem nechtějí mít nic společného. Podle pamětníků nebyl nikdy ceremoniál tak chudý na slavná jména.

Donald Trump vybral na svou inauguraci vůbec nejvíc peněz v historii. Od soukromých dárců získal na oslavy rekordních 90 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun). Podle Trumpova inauguračního výboru má však ceremoniál mít umírněnou a citlivou podobu. Výrazně skromnější než třeba v případě Baracka Obamy je i seznam celebrit, které se inauguračních akcí zúčastní.

Prezidenta Obamu vítali zpěvem Aretha Franklinová, Kelly Clarksonová či Stevie Wonder. Bob Dylan či Fleetwood Mac zase zahráli při uvedení do úřadu Billa Clintona v roce 1993. Georgi W. Bushovi zazpíval Ricky Martin a pro Johna F. Kennedyho spoluorganizoval inaugurační oslavy Frank Sinatra.

Trumpův tým však při sestavování programu mnohokrát narazil. Zpěvák John Legend řekl BBC, že „kreativní lidé mají tendence odmítat bigotnost a nenávist… pravděpodobně se nenajde moc kreativních lidí, kteří by s ním (Trumpem) chtěli mít něco společného“.

John Legend
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Zpěvačka Charlotte Churchová napsala na Twitteru Trumpovi: „Váš tým mě požádal, abych zazpívala na inauguraci. Na internetu lze snadno zjistit, že vás považuji za tyrana. Sbohem.“

„Hahahahaha… Asi bych zahrál jako DJ na inauguračním plese, pokud by pak Trump místo odměny zveřejnil své daňové přiznání,“ přidal se na Instagramu hudebník Moby. „Jeho politické názory jsou jeho, mé jsou velmi odlišné. Nikdy jsem nebyl republikán,“ řekl Guardianu zpěvák Elton John.

Moby
Zdroj: Jonathan Alcorn/Reuters

Podle herce Erica McCormacka by pro vystoupení na inauguraci byla nutná „lobotomie“ a „z hlavy by mi museli vyndat mozek,“ řekl serveru The Wrap.

Nabídku „slušně odmítla“ i kapela Kiss, pozvání nevyužila ani zpěvačka Celine Dionová nebo italský tenorista Andrea Bocelli, kterého k tomu údajně vedly výhružky od fanoušků. Trumpův tým ale tvrdí, že Trump sám Bocelliho odmítl.

Koncert skupiny Kiss
Zdroj: ČT24/Wikipedia

Muzikálová hvězda Jennifer Hollidayová sice nejprve kývla, avšak po záplavě rozhněvaných reakcí od fanoušků si vystoupení rozmyslela.

Šéf organizačního týmu: Největší hvězdou je zvolený prezident

Znalci inauguračních obřadů marně pátrají, kdy naposledy byl ceremoniál takto chudý na celebrity. „To v historii nemá obdoby,“ řekl Reuters autor knihy amerických prezidentských inaugurací, historik Jim Bendant. Šéf týmu chystajícího Trumpovy slavnosti Tom Barrack tvrdí, že účast celebrit nikdy neplánoval, neboť „největší světovou celebritou je zvolený prezident“.

Hlavní postavou Trumpovy inaugurace tak bude šestnáctiletá Jackie Evanchová, účastnice reality show America's Got Talent (v české verzi Česko Slovensko má talent), která zazpívá americkou hymnu. Na čtvrtečním předinauguračním koncertu zase vystoupí country zpěvák Toby Keith.

Oslav se zúčastní rovněž herec Jon Voight, kapela 3 Doors Down, country duo Big & Rich, mormonský chrámový sbor The Mormon Tabernacle Choir či tanečnice ze skupiny The Radio City Rockettes, které však dostaly od vedení souboru možnost individuálně účast odmítnout.

Některé celebrity budou protestovat

Zatímco řada známých osobností odmítla účast na inauguraci, někteří se zapojí do protestů proti nastupujícímu prezidentovi. Například herečky Scarlett Johanssonová a Julianne Mooreová či zpěvačky Cher a Katy Perryová se připojí k sobotnímu Pochodu žen na Washington.

Scarlett Johanssonová
Zdroj: Mark Blinch/Reuters

Herečky Jane Fonda a Jamie Lee Curtisová zase během samotného ceremoniálu podpoří akci Love-a-thon, jejímž cílem je vybrat peníze pro neziskové organizace Planned Parenthood (Plánované rodičovství) a American Civil Liberties Union (Americká unie pro občanské svobody). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Deset mrtvých po střelbě na západě Kanady

Deset lidí včetně střelce zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění při hromadné střelbě v odlehlé obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady, informovaly v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii.
03:56Aktualizovánopřed 2 mminutami

Každý ví, co Epstein dělá, řekl Trump roku 2006 dle dokumentu FBI šéfovi policie

Bývalý policejní šéf na Floridě sdělil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), že mu Donald Trump v roce 2006 po telefonu řekl, že o chování Jeffreyho Epsteina všichni vědí. O dokumentu FBI, který je součástí milionů stran nově odtajněných spisů zesnulého sexuálního delikventa, informovaly v noci na středu agentura Reuters či server stanice BBC. Podle nich vyvolá další vážné otázky ohledně tvrzení současného prezidenta USA, že o Epsteinových zločinech tehdy nic nevěděl.
před 1 hhodinou

Šest těl a horská chata. Bulharská policie rozplétá záhadný případ

Podivný případ vyšetřují policisté v Bulharsku. V horách na hranici se Srbskem našli v horské chatě tři mrtvé. Následně objevili v odstavené dodávce další tři mužská těla – mezi nimi i mrtvého patnáctiletého chlapce. Jde o členy jedné skupiny, která měla základnu ve shořelé chatě Petrohan. Vyšetřovatelé prohlásili, že jde o zločin, který nemá v zemi obdoby. Proto se teď případu říká bulharské „Twin Peaks“. Mrtví měli patřit k neziskové organizaci chránící přírodu. Mezi tamními lidmi se ale šíří zvěsti, že nebyli těmi, kým se zdáli být.
před 7 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídali před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídali v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Šlo o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko dle Kyjeva chce, aby si rodiny zajatých vojáků registrovaly Starlink

Ruská armáda využívá rodiny ukrajinských vojáků v ruském zajetí k tomu, aby na sebe registrovaly terminály satelitního systému Starlink, upozornil ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Společnost SpaceX, pod který Starlink spadá, nedávno zablokovala terminály, které Moskva používala k dronovým útokům proti sousední zemi. Na Ukrajině zároveň vznikl seznam povolených zařízení.
před 11 hhodinami
Načítání...