Trump odmítl účast v debatách před republikánskými primárkami. Veřejnost mě zná, řekl

Donald Trump se nezúčastní televizních debat s republikánskými soupeři, kteří stejně jako on usilují o nominaci na prezidenta Spojených států. Sedmasedmdesátiletý politik, který už jednou v čele USA stál, to podle serveru BBC News oznámil na své sociální síti Truth Social. Trump je nejvážnějším kandidátem na republikánskou nominaci.

Americký exprezident, který nyní čelí čtyřem obviněním, své rozhodnutí zdůvodnil tím, že veřejnost zná jeho i to, jak „úspěšné“ bylo jeho prezidentství. „Proto se debat nezúčastním,“ podotkl.

Trump je zatím v poli republikánů jasným favoritem na nominaci. Nedělní průzkum veřejného mínění televize CBS ukázal, že by ho upřednostnilo 62 procent republikánských voličů. Jeho dosud největším soupeřem je floridský guvernér Ron DeSantis s podporou 16 procent republikánů.

Pokud Trump nakonec skutečně republikánskou nominaci získá, utká se o Bílý dům v příštím roce nejspíš znovu s Joem Bidenem, který ho v roce 2020 porazil.

První debata republikánů se uskuteční 23. srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odhady výsledku voleb v Bulharsku ukazují na vítězství strany exprezidenta Radeva

V Bulharsku se ve 20:00 místního času (19:00 SEČ) uzavřely hlasovací místnosti, v nichž lidé již poosmé za posledních pět let rozhodovali, kdo usedne v parlamentu. Předběžné odhady výsledku voleb ukazují na vítězství Progresivního Bulharska exprezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného, a sliboval mimo jiné boj proti korupci. Jeho strana byla favoritem. O vítězi by mohlo být jasno v noci či v pondělí ráno.
07:24Aktualizovánopřed 52 mminutami

Trump potvrdil pondělní účast USA na jednání s Íránem. Teherán odmítá dorazit

Americký prezident Donald Trump uvedl, že do pákistánského Islámábádu v pondělí přijede americká delegace, která bude jednat s Íránem. Zároveň Teheránu pohrozil zničením mostů a elektráren, pokud nabízenou dohodu nepřijme. Íránská média ale v neděli informovala, že blízkovýchodní země do Islámábádu delegaci na jednání s USA nevyšle, dokud bude pokračovat americká námořní blokáda lodí plujících do Íránu. V neděli večer agentura Reuters s odkazem na agenturu IRNA informovala, že Írán se druhého kola jednání odmítá účastnit.
05:25Aktualizovánopřed 53 mminutami

Muž v USA po hádce zavraždil osm dětí, policie ho zastřelila

Osm dětí ve věku od jednoho roku do čtrnácti let zabil v neděli ráno útočník v americkém státě Louisiana při střelbě, kterou policie označila za důsledek domácí hádky. S odvoláním na policii o tom informuje agentura AP a další média. Policie stále shromažďuje informace na třech různých místech, kde ke střelbě došlo. Podezřelého, který byl příbuzným některých z dětí, policisté zastřelili při automobilové honičce.
18:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 3 hhodinami

Česko se má zapojit do Macronovy iniciativy jaderného odstrašení, míní Babiš

Česká republika by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zapojit do iniciativy celoevropského jaderného odstrašení, kterou počátkem března nastínil francouzský prezident Emmanuel Macron. Babiš to v neděli uvedl na sociální síti bez bližšího upřesnění, jakou formu by toto zapojení mělo mít. Podle premiéra je Francie pro Česko ideálním spojencem. Dosavadní reakce představitelů vládních stran na tuto iniciativu byly spíš rezervované.
před 6 hhodinami

Trinidadská policie našla těla padesáti dětí

Na hřbitově v ostrovním státě Trinidad a Tobago našla policie těla nejméně padesáti malých dětí a šesti dospělých, jichž se podle vyšetřovatelů někdo nezákonně zbavil. Informoval o tom server BBC. Policie uvedla, že těla nalezla ve městě Cumuto vzdáleném přibližně 40 kilometrů od Port of Spain, hlavního města karibského státu.
před 7 hhodinami

Výstavba tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl soud

Výstavba podzemní i nadzemní části tanečního sálu Bílého domu může dočasně pokračovat, rozhodl podle webu stanice BBC odvolací soud federálního distriktu District of Columbia, na jehož území se nachází hlavní město. Vyhověl tak odvolání americké administrativy proti čtvrtečnímu rozhodnutí washingtonského soudce Richarda Leona, který výstavbu nadzemní části pozastavil. Stavební práce mohou pokračovat až do 5. června, na kdy je plánováno další jednání soudu.
před 9 hhodinami

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na neděli odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.
01:03Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...