Spolubojovníci mají Bergdahla za zrádce a žádají jeho potrestání

Washington - Návrat amerického vojáka Boweho Bergdahla, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu, vyvolává ve Spojených státech rozpory. Zatímco americká vláda, Bergdahlovi příbuzní a přátelé se chystají na jeho slavnostní přivítání, jeho bývalí spolubojovníci ho obviňují z dezerce a požadují jeho tvrdé potrestání. Zazlívají mu zejména to, že během pátrání po něm zahynulo šest vojáků.

„Je v bezpečí, a tak nyní nastal čas říci pravdu. A pravdou je, že Bergdahl je dezertér. Vojáci z jeho vlastní jednotky zahynuli, když po něm pátrali,“ napsal na serveru The Daily Beast voják, který s Bergdahlem v Afghánistánu sloužil. Nathan Bradley Bethea zároveň popřel některá tvrzení, že voják padl do zajetí, když ho spolubojovníci nechali pozadu na hlídce. Podle jiných shodných tvrzení naopak své stanoviště během noční stráže svévolně opustil, protože byl rozčarovaný válkou. I armáda v roce 2010 konstatovala, že sám opustil jednotku. Na místě nechal zbraň i helmu a odešel vybaven pouze buzolou.

Bethea považuje pětileté zajetí za ostatečný trest, jiní vojáci mu ale odpustit nechtějí a přejí si, aby byl postaven před vojenský soud. Na internetovém mikroblogu vznikla stránka „Bowe Bergdahl is NOT a hero“ (Bowe Bergdahl NENÍ hrdina), která navazuje na petici požadující jeho potrestání. Činitelé Pentagonu ale neoficiálně dávají najevo, že se s tím počítat nedá.

Po vojákovi se bezúspěšně pátralo několik měsíců, nedohledali ho ani spolubojovníci nasazení do pátracích operací, při kterých jich šest zahynulo, ani tajní agenti, družice či bezpilotní letadla. Podle Roberta Andrewse, otce jednoho z vojáků, kteří během pátrání po Bergdahlovi přišli o život, by jeho syn mohl dál žít, kdyby Bergdahl v červnu 2009 nezmizel. „Můj syn v podstatě zemřel zbytečně, když pátral po člověku, po kterém by se pátrat nemělo,“ řekl.

USA se budou dál snažit dostat své zajatce zpět

Bergdahl byl v neděli přepraven letecky z Afghánistánu do Německa, kde má zůstat určitou dobu v americké vojenské nemocnici. Jeho propuštění v sobotu oznámil americký prezident Barack Obama, který dnes dodal, že zatím voják není vyslýchán v souvislosti s okolnostmi jeho zmizení a zajetí. Nehledě na okolnosti jsou ale USA podle Obamy odhodlány nadále se snažit dostat svoje válečné zajatce zpět do vlasti.

Bergdahlovo propuštění vyvolalo v USA debatu i o tom, zda takový krok nevystaví další Američany riziku zajetí, protože výměnou za něj bylo propuštěno pět členů Talibanu. Kontroverze vyvolává také skutečnost, že propuštěni byli i vysoce postavení islamisté, u kterých panují obavy, že se vrátí k boji.

Propuštění členové Talibanu
Zdroj: ČT24, ČT24

Členové Talibanu mají v Kataru volnost

Podle dohody měli být propuštění členové Talibanu umístěni ve věznici v Kataru s tím, že zemi nebudou smět rok opustit. Podle zdroje agentury Reuters ale dostali muži přidělenu rezidenci a Katar jim umožnil volně se pohybovat po území emirátu. Všech pět mužů prošlo zdravotní kontrolou a nyní žijí s rodinami v obytném objektu v Dauhá.

Barack Obama dnes zdůraznil, že USA budou s to propuštěné afghánské povstalce najít, pokud by pro americkou bezpečnost představovali hrozbu.

Vydáno pod