Soul: V Kurské oblasti padlo nejméně sto vojáků a důstojníků KLDR

V bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě zemřelo nejméně sto severokorejských vojáků včetně vysoce postavených důstojníků a dalších tisíc jich utrpělo zranění. Oznámil to jihokorejský poslanec I Song-kwon s odkazem na informace tajných služeb Soulu. Mluvčí ministerstva zahraničí KLDR odmítl kritiku Západu a označil spojenectví s Moskvou za velmi efektivní v odstrašování USA a jejich spojenců.

Ukrajinci obsadili část Kurské oblasti během překvapivé letní přeshraniční ofenzivy. Moskvě se od té doby nedaří získat území zpět, a tak v poslední době nasadila do bojů asijské posily.

Podle jihokorejského zákonodárce ztráty mezi severokorejskými vojáky souvisí s jejich nezkušeností s bojem, v němž velkou roli hrají drony, i s pohybem v otevřeném terénu, uvedl po uzavřeném brífinku Národní zpravodajské služby (NIS) pro poslance. Uvnitř ruské armády se prý objevují stížnosti na severokorejské vojáky, kteří jsou „kvůli neznalosti dronů spíše přítěží než přínosem“.

Mezi oběťmi jsou údajně také vysoce postavení důstojníci.

Jeden americký vojenský činitel v úterý mluvil o tom, že v bojích v Kurské oblasti zahynulo několik stovek Severokorejců. I Song-kwon tyto rozdíly vysvětlil tím, že analýza NIS je poměrně konzervativní, píše agentura Reuters.

Ruská protiofenziva

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v úterý oznámil, že ruská armáda s podporou severokorejských vojáků vede v Kurské oblasti proti ukrajinským jednotkám už několik dnů intenzivní protiofenzivu. Kyjev odhaduje, že v tomto regionu na západě Ruska je rozmístěno asi jedenáct tisíc vojáků z KLDR.

Rusko po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu prohloubilo spolupráci se Severní Koreou. Letos v červnu ruský vládce Vladimir Putin s diktátorem Kim Čong-unem podepsal smlouvu o „komplexním strategickém partnerství“, která předpokládá vzájemnou pomoc obou států v případě agrese proti některému z nich.

Pchjongjang také Moskvě poskytl dělostřeleckou munici, protitankové střely, houfnice a odpalovače raket, podotkla agentura Reuters. Ani jedna ze zemí však nasazení severokorejských sil v bojích proti Ukrajině ani dodávky zbraní oficiálně nepotvrdila.

„Efektivní pakt“

Mluvčí severokorejské diplomacie odsoudil pondělní prohlášení Spojených států, Evropské unie a devíti zemí, které kritizovaly posilování vztahů mezi Pchjongjangem a Moskvou. Podle severokorejské diplomacie „překrucují podstatu normální spolupráce“ mezi KLDR a Ruskem.

Pchjongjang také obvinil USA a jejich spojence z prodlužování války na Ukrajině a z destabilizace situace v Evropě a oblasti asijského Pacifiku. Pakt s Moskvou označil za velmi efektivní v odstrašování USA a jejich „vazaly“.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele stoupl zhruba na 235 a zřejmě dále poroste

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl zhruba na 235, oznámil podle tiskových agentur v noci na pátek SELČ tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado. Předchozí bilance hovořila o 188 mrtvých, více než 500 zraněných a stovkách zavalených. Americká armáda mezitím oznámila, že na podporu záchranných operací nasadí dvě vojenské lodě, letadla a vrtulníky.
před 1 hhodinou

Král Karel III. nebude po nákladné rekonstrukci žít v Buckinghamském paláci

Britský král Karel III. nebude ani po dokončení nákladné desetileté rekonstrukce v příštím roce žít v Buckinghamském paláci. Oznámili to ve čtvrtek podle tiskových agentur zástupci panovnické rodiny. Ti také poprvé zveřejnili, kolik král Karel odvedl státu na daních v uplynulých letech. Od nástupu na trůn v roce 2022 britský panovník zaplatil na daních celkem přes 30 milionů liber (845 milionů korun).
před 5 hhodinami

Mamdaniho popularita roste. Část demokratů se obává posunu strany doleva

Popularita newyorského starosty Zohrana Mamdaniho roste. Už teď se řadí mezi nejoblíbenější představitele demokratů, což ukazuje i fakt, že v newyorských demokratických primárkách před volbami do Kongresu zvítězili mimo jiné tři demokratičtí socialisté podporovaní právě Mamdanim. Někteří členové vedení strany se však obávají, že by newyorský starosta a jeho spojenci mohli stranu posunout před listopadovými volbami příliš doleva.
před 7 hhodinami

Ve Venezuele po zemětřesení pomůže i specializovaný český tým

Český tým pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin pojede do Venezuely, kterou v noci na čtvrtek zasáhla dvě silná zemětřesení. Jihoamerická země nabídku z Česka přijala ve čtvrtek odpoledne, uvedl Hasičský záchranný sbor ČR (HZS). Další informace chce zveřejnit později. Příslušník HZS Jiří Němčík ve vysílání ČT sdělil, že mise by se mělo zúčastnit 68 osob. Do tří dnů by na základě požadavku Venezuely mohla do země vyrazit také česká zdravotnická jednotka.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Španělsko hlásí kvůli vedrům dvě stě mrtvých, Paříž má plné nemocnice

Nynější vlna veder ve Španělsku vedla mezi nedělí a středou k úmrtí 212 lidí. Francie hlásí nejteplejší den v historii měření a rekordně teplou noc. Paříž má zároveň kvůli vedrům naplněné kapacity nemocnic, město také v pátek zakáže konzumaci a prodej alkoholu, oznámil dle AFP policejní prefekt. S neobvyklým horkem se potýkají i Velká Británie či Německo. Nové teplotní maximum zaznamenalo též Švýcarsko.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zemětřesení ve Venezuele si dle úřadů vyžádala nejméně 188 životů

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle předsedy tamního parlamentu Jorgeho Rodrígueze si událost vyžádala nejméně 188 mrtvých, dalších 1520 lidí utrpělo zranění. Prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová vyhlásila stav nouze. Zemětřesení podle předsedy parlamentu poničila a zničila nejméně 250 budov. Úřady evidují přes dvě stě zavalených lidí a dalších 157 se pohřešuje. Do postižené země začínají odlétat zahraniční záchranářské týmy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoČeši podnikají na Ukrajině a věří, že po válce se byznys víc rozběhne

Míra rizika je zde extrémně vysoká, ale některé české firmy nyní podnikající na Ukrajině očekávají, že po válce se jim i díky tomu otevřou další možnosti spolupráce. Týká se to například energetického sektoru. Podnikání ve válčící zemi představuje pro firmy řadu problémů. Investici do objektu na Ukrajině například nikdo nechce pojistit. Další tuzemské podniky jdou proto jinou cestou – školí místní personál a poskytují servis. Na druhou stranu válka některé procesy urychlila. Podnikatelé například nemusí čekat na schválení projektu a stavebního povolení. Na druhou stranu válka investory také děsí. Jakmile ale skončí, může být trh už „rozebraný“.
před 9 hhodinami
Načítání...