Napětí se stupňuje. Severokorejcům má v bojích s Ukrajinou velet „tajemný“ generál

Severokorejským vojákům v Kurské oblasti má velet vysoký armádní představitel totalitní země, o němž se ale téměř nic neví. Je jím tříhvězdičkový generál Kim Čong-bok, jenž měl však „za oponou“ prokázat, že je na něj spoleh, píše list Wall Street Journal (WSJ). Severokorejský vůdce Kim Čong-un tím prý Rusům říká, že posílá jednoho ze svých nejlepších mužů, jakkoliv je skutečná role tisíců pěšáků z KLDR na bojišti stále zahalená tajemstvím.

Západní zpravodajské služby odhadují, že Moskva zapojila do bojů s ukrajinskými silami v ruské Kurské oblasti přibližně jedenáct tisíc severokorejských vojáků. A teď je možná konečně jasné, kdo jim velí.

WSJ informuje, že na vojáky dohlíží „tajemný“ tříhvězdičkový generál Kim Čong-bok. Má jít sice o pravou rukou severokorejského vůdce, zároveň však o velmi neznámého muže – a to i v zemi, kde jsou vojenské elity oslavovány jako celebrity. Nyní je na Čong-boka upřena větší pozornost, většina životopisných detailů však i tak chybí.

Známé jsou kusé informace o jeho zkušenostech v armádě. Nynější zástupce náčelníka generálního štábu KLDR měl například velet jednotce speciálních sil s počtem až dvě stě tisíc mužů, která by prý v případě války na Korejském poloostrově prováděla tajné operace. V červenci 2020 byl Kim Čong-bok viděn na vojenském ceremoniálu po boku Kim Čong-una, pak už ale fotografován nebyl.

„Prokázal, že se na něj dá spolehnout“

​„Bylo víc důvodů, proč ho skrývat. Až doteď. Za oponou jasně prokázal, že se na něj dá spolehnout,“ uvedla pro WSJ Jeon Kyung-joo, analytička z Korejského institutu pro obranné analýzy se sídlem v Soulu. O nasazení „tajemného“ generála hovoří tajné služby Ukrajiny i Jižní Koreje, podle amerického listu má severokorejské síly integrovat s Rusy, kteří je mají na oplátku na bojišti naučit novým dovednostem, které pak použijí doma v KLDR.

List WSJ s odvoláním na západní činitele v pátek napsal, že ukrajinský úder v Kurské oblasti zranil vysoce postaveného severokorejského generála. Není však jasné, o koho přesně jde, stejně jako se neví nic o rozsahu zranění. Podle dřívější zprávy WSJ by Kim Čong-bok přímo na bojišti být neměl. Ukrajina měla do Kurské oblasti vystřelit několik britských raket Storm Shadow.

Změní situaci na bojišti?

Otázky ohledně role Severokorejců v ruské agresi však zůstávají. Když se totiž v říjnu poprvé objevily zprávy o tom, že se chystají vojáci KLDR zapojit do války, psalo se, že patrně nebudou moc efektivní. Severní Korea má možná jednu z největších armád na světě, na rozdíl od té ruské ale nemá přímou zkušenost s bojovými operacemi.

BBC však informuje, že do Ruska zamířil sbor označený jako Bouře, který se soustředí na speciální operace – má tedy jít o jednotky vycvičené v infiltraci, sabotážích infrastruktury i atentátech. „Tito vojáci jsou trénovaní, aby vydrželi vysokou míru fyzické bolesti a psychického mučení,“ sdělil BBC Michael Madden, expert na Severní Koreu ze Stimsonova centra ve Washingtonu. „To, co jim chybí v boji, si vynahrazují zvýšenou mírou fyzické i psychické tolerance,“ dodal.

Jak se plnohodnotná válka na Ukrajině blíží ke svému třetímu roku, mohou tyto severokorejské jednotky patřit mezi „nejschopnější“ mezi silami, které má útočící Rusko k dispozici. Přesto se někteří experti domnívají, že jazyková bariéra a neznalost ruských systémů by významně zkomplikovaly jakékoliv bojové nasazení. Jednotky z Pchjongjangu tak mohou být využity jako podpůrné síly.

Moskva rekrutuje každý měsíc nejméně dvacet tisíc nových vojáků, zmiňuje BBC, přičemž podle NATO a západních vojenských představitelů je v průměru denně zabito nebo zraněno více než tisíc ruských bojovníků. Agentura Bloomberg i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informují, že by Severní Korea nakonec mohla nasadit až sto tisíc mužů.

Na Dálném východě kotví severokorejské tankery

Pomoc agresorovi však není jednosměrná. Rusko dodalo KLDR protiletadlové střely, upozornil v pátek ředitel jihokorejského Úřadu pro národní bezpečnost Sin Won-sik. V televizním rozhovoru řekl, že Moskva poskytla vedle těchto střel také další vybavení k posílení protivzdušné obrany Pchjongjangu a přidala různorodou hospodářskou pomoc. Už dříve prý Rusko KLDR dodalo samohybná děla a raketomety.

Severní Koreji prý nejde zřejmě ani tak o peníze jako o získání přístupu k ruským technologiím důležitým k dalšímu rozvoji jaderných zbraní a raketového programu, z čehož mají obavy Jižní Korea spolu se Spojenými státy, píše agentura AP.

Nejde přitom jen o zbraně, ale i o už zmíněnou hospodářskou pomoc. Rusko zřejmě od března dodalo severokorejskému režimu přes milion barelů ropy, informuje s odkazem na analýzu satelitních snímků BBC. Právě ropa má být další platbou za zbraně a vojáky. Tyto dodávky přitom porušují sankce OSN. Mezinárodní společenství se jimi snaží ochromit severokorejskou ekonomiku a zabránit zemi v dalším vývoji jaderných zbraní.

V přístavu Vostočnyj na ruském Dálném východě od března zakotvilo více než dvanáct severokorejských tankerů, a to opakovaně, uvádí zpráva Open Source Centre. Analýza registruje celkem 43 příjezdů severokorejských plavidel. Další snímky lodí na moři podle analýzy dokládají, že tankery přijíždějí prázdné, ale přístav opouštějí téměř plně naloženy.

Pchjongjang dosud nepřiznal, že poskytuje Rusku armádní vybavení a vojáky, vzkázal nicméně, že jakýkoli takový krok by byl v souladu s mezinárodním právem.

Co uvidí vojáci?

Nedávná studie jihokorejského analytika Lim So-hoa ukázala, že by KLDR mohla za vyslání vojáků dostat od Ruska ročně 320 milionů až 1,3 miliardy dolarů (7,7 až 31,3 miliardy korun). KLDR prý obdrží od Mosky asi dva tisíce dolarů (přes 48 tisíc korun) za měsíční nasazení jednoho vojáka, tyto peníze však pravděpodobně samotní vojáci či jejich rodiny nikdy neuvidí, podotýká Business Insider.

Voice of America zase podotýká, že Pchjongjang nasazení vojáků „doma“ tají – a až se vše provalí, způsobí to prý úzkost v jejich rodinách, které ale nebudou moci nepříjemné pocity navenek nijak ukázat, protože by je čekaly restrikce ze strany totalitního režimu. Většina z vojáků navíc nebyla nikdy za hranicemi KLDR.

A přestože cestují do válečné zóny, během dlouhé cesty mezi východní hranicí Ruska v Asii a jeho západní hranicí v Evropě pravděpodobně tito vojáci uvidí relativní bohatství ruských měst a obcí. A dá se také předpokládat, že dostanou lepší jídlo a mzdy, než jaké by mohli čekat ve své asijské vlasti.

„Mnozí z těchto vojáků jsou jen skromní farmářští chlapci z venkova nebo nižší důstojníci, kteří poprvé uvidí svět za hranicemi Severní Koreje. To jim jistě pomůže pochopit, že jejich země je izolovaná a nesmírně chudá,“ řekl Deutsche Welle Andrej Lankov, profesor historie a mezinárodních vztahů na univerzitě Kookmin v jihokorejském Soulu, který se narodil v Rusku.

Ti, kteří přežijí frontu, se tak prý domů mohou vrátit s myšlenkami, jež jsou v rozporu s propagandou totalitního režimu. Ten přitom svým obyvatelům tvrdí, že Severní Korea je jednou z nejšťastnějších a nejvyspělejších zemí na světě. Analytici však varují, že navrátilci se budou vyhýbat vyslovení jakýchkoli kritických názorů, a to i před svou rodinou a přáteli.

„Samozřejmě neočekávám, že by hned začali revoluci, ale kapitáni, kteří slouží na Ukrajině, se za pár let stanou generály a budou mít dál své pochybnosti. Časem by tyto pochybnosti o systému v KLDR mohly nabýt významu,“ uzavřel Lankov.

Nasazení znamená eskalaci

AP upozorňuje, že zapojení Severní Koreje do války na Ukrajině může vést podle mnohých odborníků k eskalaci celého konfliktu. I proto USA podle amerických médií tento týden udělily Kyjevu souhlas s použitím raket ATACMS k úderům hluboko na ruském území. 

Naopak ruský vůdce Vladimir Putin varoval, že právě tento krok americké administrativy povede k vyostření situace. Ve čtvrtek agresor poprvé použil proti cíli na Ukrajině novou balistickou raketu středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), vybavenou nejadernou bojovou hlavicí.

To vše navíc přichází v době, kdy napětí na Korejském poloostrově dosáhlo maxima za poslední roky, což Soul znepokojuje. Jižní Korea tak uvažuje o pomoci Ukrajině, což by znamenalo posun od její dlouhodobé politiky nedodávat zbraně zemím zapojených do aktivního konfliktu. Spolupráce Ruska a KLDR však neohrožuje jen Ukrajinu, ale právě i demokratickou Jižní Koreu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbuch v kalifornském Palm Springs zabil člověka, starosta mluví o bombě

Policie a hasiči v sobotu zasahovali u výbuchu, který otřásl čtvrtí a poškodil kliniku pro léčbu neplodnosti v kalifornském Palm Springs. Podle amerických médií je na místě jeden mrtvý. Starosta města Ron DeHarte řekl agentuře Reuters, že ve voze nebo u něj byla umístěna bomba.
před 2 hhodinami

Jeden pilot omdlel, druhý byl na toaletě. Letadlo se ocitlo bez dohledu

Stroj společnosti Lufthansa mířící z Německa do Španělska loni letěl deset minut bez dohledu pilota poté, co kapitán odešel na toaletu a druhý pilot mezitím v kokpitu ztratil vědomí. Stroj řídil v té době autopilot. Napsaly to agentury DPA a AP s odvoláním na výsledky zprávy španělského úřadu pro vyšetřování nehod CIAIAC.
před 4 hhodinami

Šíření dezinformací ve Spojených státech přiblížila Zóna ČT24

Analýza webu Newsguard popsala šíření dezinformací ve Spojených státech za vlády prezidenta Donalda Trumpa – ukázala hned dvacet těch, které byly v zemi velmi úspěšné. Některé falešné zprávy pomáhali šířit konzervativní influenceři a k Bílému domu byly pozitivní. Jiné dezinformace naopak Trumpa výrazně kritizovaly. Úspěch podobných fake news odborníkům ukazuje, že rozlišit reálné a falešné je pro běžné Američany stále složitější, přiblížila Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Izrael spustil Gideonovy vozy. Podle úřadů v Gaze rychle přibývá mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku intenzivních úderů přesáhl tři sta, tvrdí tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gideonovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na jihu Finska se srazily dvě helikoptéry, zahynulo zřejmě pět lidí

Na jihu Finska se za letu srazily dvě civilní helikoptéry a zřítily se k zemi. Havárii zřejmě nikdo z pěti lidí, kteří byli na palubách strojů, nepřežil. S odvoláním na finská média a estonské ministerstvo zahraničí to napsala estonská veřejnoprávní stanice ERR, podle níž byly helikoptéry na cestě z tamní metropole Tallinu na letiště u finského města Kokemäki. Příčina kolize je zatím neznámá.
před 6 hhodinami

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny. Prezident USA Donald Trump chce v pondělí telefonicky jednat o zastavení konfliktu se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...