Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že jeho vláda podpořila v Pásmu Gazy skupiny nepřátelské vůči teroristickému hnutí Hamás. Reagoval tak na obvinění opozičního poslance a někdejšího dlouholetého ministra Avigdora Liebermana, že Izrael v Gaze poskytuje zbraně skupině spřízněné s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Podle serveru The Times of Israel (ToI) ale skupina působící na jihu Pásma Gazy s IS spřízněná není.
Netanjahu přiznal, že podporuje skupinu konkurující Hamásu
Netanjahu na předtočeném videu zveřejněném na sociálních sítích přiznal, že židovský stát v Gaze mobilizoval klany, které jsou nepřátelské vůči Hamásu, a že to udělal na radu bezpečnostních složek. „A co je na tom špatného?“ řekl s tím, že se tak zachránily životy izraelských vojáků.
Lieberman ráno v rozhlase Kan obvinil Netanjahua, že schválil dodávky zbraní beduínskému klanu Jásira abú Šabába, ozbrojené milici, která působí na jihu Pásma Gazy a je v opozici proti Hamásu. Podle serveru ToI měla v minulosti vazby na egyptské džihádistické skupiny, ale Lieberman ji spojil s IS. „Izraelská vláda dává zbraně skupině zločinů, spřízněných s Islámským státem,“ řekl.
Netanjahuova kancelář Liebermanova tvrzení už dříve během dne nepopřela. „Izrael usiluje o porážku Hamásu za použití různých prostředků,“ uvedla kancelář.
Ha'arec: Skupina působí v oblastech pod izraelskou kontrolou
Deník Ha'arec na základě satelitních snímků napsal, že skupina působí v oblastech, které jsou pod přímou kontrolou izraelské armády. Podle serveru ToI v posledních dnech byly aktivity skupiny zaznamenány u přechodu Kerem Šalom, přes nějž izraelská armáda pouští do Pásma Gazy humanitární pomoc. Abú Šabáb podle ToI na internetu také zveřejnil fotky, na nichž mají členové jeho skupiny vojenské uniformy s palestinskou vlajkou a štítkem „protiteroristická jednotka“.
Abú Šabáb tvrdí, že jeho skupina zajišťuje ostrahu konvojů s humanitární pomocí, ačkoliv někteří ho viní z rabování těchto kamionů. Podle deníku Ha'arec měla skupina původně asi stovku členů, její řady se ale v posledních týdnech rozrůstají.
Netanjahu prodává bezpečnost Izraele, varuje opoziční lídr
Někteří v této souvislosti připomněli dřívější léta, před vypuknutím nynější války v Pásmu Gazy, kdy Netanjahuova vláda podporovala Hamás ve snaze oslabit Palestinskou autonomii, která sídlí v Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a kterou vede palestinské konkurenční hnutí Fatáh. Netanjahu čelí od začátku války v říjnu 2023 kritice, že Hamás podcenil, když ho nepovažoval za hrozbu a domníval se, že Hamás nemá zájem na válce. Za větší nebezpečí považoval Netanjahu radikály na Západním břehu.
„Netanjahu, který Hamásu poslal miliardy v hotovosti v kufrech na základě mylného přesvědčení, že Hamás je ‚aktivum‘, teď podporuje další nebezpečný koncept: vyzbrojování milice v Gaze s vazbami na IS,“ napsal na sociální síti X další izraelský opoziční lídr Ja'ir Golan. „Netanjahu prodává bezpečnost Izraele za to, aby se udržel další den v úřadu,“ dodal.
Židovský stát bojuje proti Hamásu v Pásmu Gazy od předloňského října, kdy členové hnutí a jeho spojenci podnikli teroristický útok na izraelské území – zemřelo tehdy více než dvanáct set lidí, dalších 251 osob unesli ozbrojenci do Gazy. Izraelští vládní představitelé tvrdí, že cílem války je zničit vojenské a vládní struktury Hamásu, někteří by však chtěli vyhnat Palestince z tohoto území. Izraelská ofenziva má podle dat ministerstva zdravotnictví pod správou Hamásu už více než 54 tisíc obětí. Údaj není možné ověřit.
Načítání...