Jihokorejský prezident Jun Sok-jol nevyloučil dodávky zbraní Ukrajině. Soul podle něj upravuje svůj dosavadní postup kvůli nasazení severokorejských vojáků při bojích na Ukrajině na straně Ruska. Jižní Korea se obává, že armáda souseda, se kterým je oficiálně stále ve válečném konfliktu, získá na Ukrajině cenné zkušenosti, které posílí její bojeschopnost.
Upravíme strategii podpory Ukrajiny, řekl jihokorejský prezident
„Nyní vzhledem k úrovni severokorejského zapojení (do ruské války na Ukrajině) postupně upravíme v několika etapách naši strategii podpory. To znamená, že nevylučujeme možnost dodávek zbraní,“ uvedl jihokorejský prezident.
Jun uvedl, že nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině představuje hrozbu pro jihokorejskou bezpečnost. Podle něj díky účasti v bojích na straně Ruska získá severokorejská armáda poprvé zkušenosti ze skutečné války. Jako odměnu za vyslání svých vojáků pak KLDR zřejmě získává od Ruska vojenské technologie.
Jižní Korea, která je významný světovým exportérem zbraní, sice Ukrajinu podporuje, své zbraně jí zatím přímo oficiálně neposkytla.
Pchjongjang v posledních letech utužil vojenské vztahy s Moskvou a země letos podepsaly obrannou dohodu, kterou ve středu schválil ruský parlament. V ní obě země slíbily, že vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války. Podle Spojených států dodává KLDR do Ruska zbraně a munici, které ruská armáda využívá v bojích na Ukrajině.
Američané také uvádějí, že asi osm tisíc severokorejských vojáků je na západě Ruska, kde část území obsadila Ukrajina. Podle ukrajinské rozvědky je v Rusku asi dvanáct tisíc severokorejských vojáků. Šéf Kremlu Vladimir Putin nepopřel, že vojáci KLDR v zemi jsou.