Izraelská armáda z Pásma Gazy přivezla při noční operaci těla dvou rukojmí, informují agentury s odkazem na vyjádření premiéra Benjamina Netanjahua. Jedná se o těla manželů Judih Weinsteinové-Haggaiové a Gadiho Haggaie. Média rovněž informují o dalších izraelských úderech v pásmu. Agentura Reuters s odkazem na civilní obranu kontrolovanou teroristickým hnutím Hamás uvedla, že čtvrteční nálety si vyžádaly 37 životů.
Izraelská armáda přivezla z Gazy těla dvou rukojmí
Těla zabitých rukojmí byla nalezena v Chán Júnisu na jihu Gazy, uvedla izraelská armáda. Dodala, že se na operaci podílela tajná služba Šin Bet a že k akci došlo na základě „přesných zpravodajských informací“, napsal server The Times of Israel.
Judih Weinstenová-Haggaiová, které bylo 70 let, a 72letý Gadi Haggai byli podle ToI zavražděni při teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023 a jejich smrt v prosinci téhož roku potvrdila izraelská armáda. Manželé byli prý na procházce nedaleko svého domova v kibucu Nir Oz, když ozbrojenci Hamásu vtrhli přes hranici. Oba měli izraelské a americké občanství, přičemž žena byla také občankou Kanady, napsal zpravodajský server BBC.
Manželé byli zadržováni Brigádami mudžáhidů, relativně malou teroristickou skupinou v Pásmu Gazy, která je rovněž zodpovědná za únos a vraždu Širi Bibasové a jejích dvou malých synů Ariela a Kfira.
„Spolu se všemi občany Izraele vyjadřujeme spolu s manželkou upřímnou soustrast pozůstalým. Srdce nás bolí z té nejstrašnější ztráty. Nechť je jejich památka požehnaná,“ uvedl Netanjahu v prohlášení. Po přivezení těl dvou rukojmí jich v Pásmu Gazy podle odhadů izraelské armády dál zůstává 56, z nichž je ale stále naživu zřejmě méně než polovina, napsala agentura Reuters.
Izraelské nálety
Agentury ve čtvrtek také informovaly o dalších izraelských úderech v Gaze. Smrtící nálety podle civilní obrany mířily na dům v jihovýchodní části města Gaza, na oblast určenou pro vysídlené osoby v Chán Júnisu a na dům v Dajr Balahu ve střední části Pásma Gazy.
Čtyři novináři pak zahynuli při úderu na baptistickou nemocnici ve městě Gaza, uvedly místní zdravotnické zdroje. Izraelská armáda úder potvrdila, podle ní se v areálu nacházelo velicí centrum organizace Palestinský islámský džihád. Dodala, že přijala opatření, aby omezila dopad na civilisty.
Humanitární nadace pro Gazu na svém facebooku uvedla, že se její distribuční střediska ve čtvrtek ráno neotevřou, jak původně plánovala. Jako důvod uzavření středisek označila „rekonstrukci, organizační úpravy a zlepšení efektivity provozu“. Ve čtvrtek odpoledne oznámila v prohlášení, že v průběhu dne dvě střediska začnou pomoc rozdávat. Obě se nacházejí v Rafahu a okolí, na jihu Pásma Gazy.
Nejhorší z krvavých incidentů poblíž těchto center si v neděli v Rafáhu vyžádal 31 mrtvých a téměř 200 zraněných. Jeho vyšetření požadoval i generální tajemník OSN António Guterres. Server The Times of Israel ve čtvrtek napsal, že výpovědi svědků, videa z místa i analýzy expertů, o nichž informují americká i izraelská média, podporují tvrzení, že na civilisty jdoucí si pro humanitární pomoc střílela izraelská armáda.
Izrael v Pásmu Gazy zahájil vojenskou ofenzivu v říjnu 2023 v reakci na teroristický útok Hamásu, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na 1200 lidí a dalších 251 unesli. Na podzim 2023 a letos v lednu a v únoru byla při dvou příměřích propuštěna velká část těchto rukojmí výměnou za palestinské vězně.
V březnu pak Izrael útoky obnovil a řadu týdnů znemožňoval jakékoli dodávky do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, od čehož ustoupil až nedávno po tvrdé mezinárodní kritice. V Gaze už v důsledku bojů přišlo dle úřadů kontrolovaných Hamásem o život nejméně 54 470 Palestinců a dalších na 124 700 bylo zraněno. Údaje však nelze nezávisle ověřit. Velké části pásma byly zcela zničeny.