Izraelská armáda opět střílela v centru humanitární pomoci

9 minut
Horizont ČT24: Izraelské útoky v Gaze
Zdroj: ČT24

Zdravotnické úřady napojené na teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters tvrdí, že v důsledku izraelské palby zahynulo v oblasti Rafahu na jihu Pásma Gazy nejméně dvacet sedm Palestinců. Izraelská armáda střelbu potvrdila. Na severu Pásma Gazy pak podle listu The Jerusalem Post zahynuli tři izraelští vojáci. Zemřeli, když byl vůz, v němž jeli, poškozen po nárazu do výbušného zařízení. Izraelský list doplnil, že šlo o dva vojenské zdravotníky a velitele.

Při incidentu, který si vyžádal životy tří vojáků, byli podle The Jerusalem Post další dva vojáci těžce zraněni a devět dalších utrpělo středně těžká či lehká poranění. Ve městě Džabalíja pak podle listu „teroristé“ stříleli na izraelských záchranný vrtulník, což si vyžádalo zranění pěti vojáků.

Zdravotnické úřady napojené na teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters v úterý napsaly, že nejméně dvacet sedm Palestinců bylo zabito izraelskou palbou, když čekali na distribuci pomoci v oblasti Rafahu. Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže agentuře Reuters řekl, že do polní nemocnice v Rafahu bylo převezeno 184 osob, z nichž devatenáct bylo prohlášeno na místě za mrtvé a dalších osm podlehlo zraněním krátce po převozu. Více než 35 pacientů bylo přivezeno ve stavu vyžadujícím okamžitou lékařskou péči.

Izraelská armáda střelbu potvrdila. Identifikovala prý skupinu podezřelých, která se přibližovala k vojákům způsobem, jenž pro ně představoval ohrožení. Podrobnosti incidentu prověřuje. Armáda zároveň tvrdí, že obyvatelům nebrání v přístupu k centrům pro distribuci humanitární pomoci.

14 minut
Zpravodaj ČT David Borek komentuje incident v humanitárním centru v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Opakovaný scénář

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v úterý varoval, že bránění civilistům v přístupu k potravinám a humanitární pomoci může být válečným zločinem.

Jde o několikátý podobný incident v poslední době. V neděli podle médií izraelský útok poblíž centra humanitární pomoci v Rafahu zabil nejméně 31 lidí. Jeho nezávislé vyšetření požaduje generální tajemník OSN António Guterres.

„Třetí den po sobě byli lidé zabiti v okolí místa pro distribuci pomoci provozovaného organizací Humanitární nadace pro Gazu. Dnes (v úterý) ráno jsme obdrželi informace, že byly zabity a zraněny další desítky lidí,“ řekl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Jeremy Laurence, který takové útoky označil za nepřijatelné.

Lékaři bez hranice: Nový systém dodávání pomoci je neefektivní

S přílivem velkého počtu raněných v Násirově nemocnici v Chán Júnisu pomáhali po nedělním incidentu týmy Lékařů bez hranic, kteří o situaci vydali tiskovou zprávu. „Lidé se prali o pět palet jídla. Řekli nám, abychom si vzali, co potřebujeme, a pak na nás stříleli ze všech stran,“ popsal nedělní události podle Lékařů bez hranic otec čtyř dětí Mansour Sami Abdi. „Uběhl jsem dvě stě metrů, než jsem si uvědomil, že mě postřelili. Tohle není pomoc, ale lež. To máme při shánění jídla pro naše děti umřít?“ ptal se.

„Postřelili mě ve 3:10 ráno. Nemohli jsme odejít, byli jsme v pasti, a já krvácel až do pěti hodin. Bylo tam se mnou mnoho dalších mužů a jeden z nich se mě snažil dostat ven. Střelili ho do hlavy a zemřel mi na hrudi. Šli jsme tam jen pro jídlo, abychom přežili, jako všichni ostatní,“ řekl zase čtyřiadvacetiletý Mohammad Daghmeh, který jako vnitřně vysídlený žije ve městě Karara v Chán Júnisu.

Tyto události podle Claire Manerové, krizové koordinátorky Lékařů bez hranic, znovu ukázaly, že nový systém dodávání pomoci je nelidský, nebezpečný a naprosto neefektivní. Humanitární pomoc musí podle Manera poskytovat pouze humanitární organizace, které jsou schopné to provádět bezpečně a efektivně.

V říjnu 2023 zahájil Jeruzalém v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na teroristický útok Hamásu a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na dvanáct set lidí a dalších 251 osob unesli. Na podzim 2023 a letos v lednu a v únoru byla během dvou příměří propuštěna velká část těchto rukojmích výměnou za palestinské vězně.

V březnu pak Izrael své útoky obnovil a řadu týdnů znemožňoval jakékoli dodávky do Pásma Gazy, včetně humanitární pomoci, od čehož ustoupil až minulý týden po tvrdé mezinárodní kritice. Množství potravin, které ale dosud do pásma izraelská vláda pustila, označily úřady OSN za pouhou „kapku v moři“. Od října 2023 bylo při izraelských útocích podle ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito přes 54 400 Palestinců. Velké části oblasti, v níž žijí více než dva miliony lidí, byly zcela zničeny.

Načítání...
Načítání...