Soud v Haagu rozhodl o zatykači pro súdánského prezidenta

Haag/New York - Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír se chce zúčastnit summitu arabských států v Kataru ještě tento měsíc. A to i přesto, že Mezinárodní trestní tribunál v Haagu (ICC) na něj dnes vydal zatykač. Tribunál ho už loni v červenci obvinil z genocidy a zločinů proti lidskosti v západosúdánské provincii Dárfúr. Rozhodnutí soudu přivítaly organizace bojující za lidská práva i západní země, naopak Súdán a Rusko se postavily proti. V Súdánu okamžitě po rozhodnutí tribunálu v Haagu začali proti uvalení zatykače na Bašíra protestovat, na předměstí Chartúmu se sešlo několik stovek lidí.

V Súdánu se chystají na protest proti rozhodnutí ICC rozsáhlé demonstrace. Jedna z nich už začala v Chartúmu. Představitelé státu již v minulosti naznačili, že Bašíra do Haagu nevydají. Je tedy otázka, zda bude Bašír vůbec zatčen a kdo by ho vlastně mohl zadržet. Tribunál v Haagu na to nemá jednotky, mírové sbory OSN a Africké unie k tomu zase nemají mandát.

V reakci na vydání zatykače Súdán zrušil licenci na působení v zemi údajně až deseti humanitárním organizacím a několika z nich zabavil část majetku. Tento krok může podle humanitárních organizací ohrozit statisíce civilistů.

Rada bezpečnosti OSN má právo případný proces až o rok odložit, podle agentur ale zatím v rámci Rady nepanuje v názoru, zda soud odložit, shoda. Rada bezpečnosti oznámila, že po rozhodnutí o vydání zatykače žádnou okamžitou reakci nechystá. Uvedl to současný předseda nejmocnějšího orgánu OSN Ibráhím Dabbáší. „Rada je v této věci zatím rozdělena,“ podotkl.

Ze stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta jsou proti odložení soudního řízení USA, Francie a Velká Británie. „Pro“ se podle diplomatů vyslovily Rusko a Čína, jež má se Súdánem pevné obchodní vztahy. Podle Moskvy zatykač na súdánského prezidenta vytváří nebezpečný precedens. K zatykači na súdánskou hlavu státu se odmítavě staví také Africká unie a Liga arabských států.

Bašír je podle haagského prokurátora zodpovědný za genocidu v západosúdánském Dárfúru. Žalobce tvrdí, že v důsledku toho od roku 2003 zemřelo již 35 tisíc lidí. Oblast se také dostala do humanitární krize, kvůli které hlady a po nemocech zemřelo dalších 100 tisíc lidí. Bašír i Súdán obvinění odmítají.

Konflikt v Dárfúru

  • vznikl v roce 2003
  • dárfúrští povstalci se vzbouřili proti údajnému útlaku proarabské vlády a zaútočili na vládní pozice v Chartúmu
  • v Dárfúru působí dvě povstalecké organizace - Hnutí pro rovnost a spravedlnost a Súdánská osvobozenecká armáda
  • vláda využila k potlačení konfliktu nevládní militantní skupinu Janjaweed, která v boji užívá kruté praktiky
  • v oblasti od té doby vládne humanitární krize
  • v důsledku konfliktu zemřelo již 300 000 lidí
  • ze země utekly miliony lidí, mnoho z nich zamířilo do sousedního Čadu
  • některé západní mocnosti označují konflikt za genocidu
  • od roku 2006 vláda s rebely jedná
  • od července 2007 působí v Dárfúru mírové sbory OSN a Africké unie

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Florida schválila nový plán volebních obvodů, měl by posílit republikány

Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, který by měl o čtyři křesla zvýšit zisk republikánů, píše agentura Reuters. Podle agentury AP je rozhodnutí součástí celostátní bitvy o přerozdělení obvodů před letošními volbami. Rozhodnutí o volebních obvodech přijal ve středu také americký nejvyšší soud. V rozsudku týkajícím se volebního obvodu v Louisianě zrušil klíčové ustanovení zákona o volebních právech.
včeraAktualizovánopřed 5 mminutami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.
01:14Aktualizovánopřed 9 mminutami

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla ve své pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve většině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na jedenáctou příčku.
06:42Aktualizovánopřed 23 mminutami

VideoPolsko chce mít půlmilionovou armádu, už teď patří k největším v NATO

Polsko oznámilo cíl zvětšit svoji armádu, do roku 2039 má mít až půl milionu vojáků. Už teď se řadí mezi ty největší v rámci Severoatlantické aliance a jen letos se do služby přihlásilo na dvacet tisíc lidí. Mezi hlavní důvody, proč do armády vstoupit, řadí lidé rodinné tradice či finanční zabezpečení. Ekonomickou otázku řeší lidé především na východě země, kde jsou oproti západu nižší mzdy, a armáda tak působí jako atraktivnější zaměstnavatel. Vojáci se v Polsku navíc těší značnému respektu, podle průzkumů jim důvěřuje přes devadesát procent obyvatel. Toho armáda využívá k přilákání dalších zájemců, a to i pomocí mediálních kampaní.
před 27 mminutami

USA usilují o novou koalici pro otevření Hormuzského průlivu, píše WSJ

Spojené státy usilují o novou mezinárodní koalici zemí připravených přispět k otevření Hormuzského průlivu, který je zablokován v důsledku americko-izraelské války s Íránem. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na depeši amerického ministerstva zahraničí.
před 2 hhodinami

Nejméně sedmnáct migrantů zahynulo a devět se pohřešuje po nehodě člunu u Libye

Nejméně sedmnáct lidí zemřelo a devět se pohřešuje po nehodě člunu s migranty u pobřeží Libye, uvedla ve středu podle agentury Reuters organizace Červený půlměsíc a libyjské bezpečnostní zdroje. Dobrovolníci ve spolupráci s pobřežní stráží a armádou při pátrání u východního pobřeží severoafrické země zachránili sedm přeživších, dodala organizace.
před 4 hhodinami

Pobodání dvou Židů v Londýně považuje policie za teroristický čin

Britská policie ve středu zadržela 45letého muže poté, co před synagogou ve čtvrti Golders Green na severozápadě Londýna pobodal dva Židy. Muž byl původně zadržen kvůli podezření z pokusu o vraždu, později policie uvedla, že událost považuje za teroristický čin. Šéf londýnské policie Mark Rowley podle agentury Reuters řekl, že útok byl namířen proti židovské komunitě. Web The Times of Israel (ToI) dodal, že muže po činu zadrželi pracovníci synagogy a policie jej poté omráčila taserem a zatkla.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Putin a Trump si telefonovali, řešit měli příměří v rusko-ukrajinské válce

Poradce ruského vládce Vladimira Putina Jurij Ušakov tvrdí, že šéf Kremlu v telefonickém rozhovoru informoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je připraven vyhlásit příměří v rusko-ukrajinské válce na dobu oslav sovětského vítězství ve druhé světové válce. Trump podle Ušakova podpořil Putinovu iniciativu a prohlásil, že věří, že dohoda o ukončení ruské agrese je blízko. Americký prezident následně podle Reuters označil rozhovor s ruským protějškem za velmi dobrý.
před 9 hhodinami
Načítání...