Slovenští senioři budou dostávat přilepšení k penzi od svých dětí. Vláda zavedla rodičovský bonus

3 minuty
Události: Povinné příspěvky rodičům na penzi
Zdroj: ČT24

K běžné penzi budou seniorům na Slovensku přispívat i jejich děti. Takzvaný rodičovský bonus má přilepšit starším lidem a podle vlády i zlepšit rodinné vazby. Činit bude jedno a půl procenta z hrubé mzdy. Letos ještě jednorázově, od příštího roku už každý měsíc. Informoval o tom zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan.

Odvody ve prospěch rodičů se budou týkat všech, kteří jsou registrováni u národního správce důchodů. Maximální měsíční příspěvek bude necelých 22 eur, tedy něco přes 500 korun.

Pojišťovna převede peníze automaticky, v prvé řadě biologickým rodičům. Nárok ale mohou mít i pěstouni. Je k tomu třeba vyplnit speciální formulář. „V tomto prohlášení uvede, zda si nepřeje vyplácet jednomu nebo dvěma rodičům tento rodičovský důchod, anebo zda si přeje, aby byl vyplacený náhradním rodičům,“ vysvětlil mluvčí slovenské Sociální pojišťovny Martin Kontúr.

Příspěvek nemá být výdajem navíc, pojišťovna ho vyčlení v rámci běžných odvodů. Právě toho se v době krize týkaly nejčastější obavy. „Zda lidé využijí, nebo nevyužijí své právo přispívat, nijak neovlivní jejich současné daně, současné odvody ani budoucí důchody,“ zdůraznil loni v říjnu slovenský ministr sociálních věcí, práce a rodiny Milan Krajniak. 

Nárok má 80 procent slovenských důchodců

Novinka může zahrnout až 820 tisíc důchodců na Slovensku. Podle některých ekonomů má ale řadu nedostatků. Nerozlišuje předchozí příjmy seniorů a nemyslí na rodiče dětí, které nemohou pracovat, žijí v zahraničí nebo už zemřely. Ekonom Institutu ekonomických a společenských analýz Radovan Ďurana si myslí, že dávka nemá logiku. „Ona necílí na nějaký sociální problém,“ dodal. 

Server slovenského deníku Pravda napsal, že nárok na rodičovský bonus bude mít 80 procent důchodců. Má se týkat 136 tisíc důchodců s jedním dítětem, 426 tisíc s dvěma dětmi, 181 tisíc se třemi, 46 tisíc se čtyřmi a 27 tisíc důchodců s pěti a více dětmi.

V prvním roce dostanou penzisté vyplacenou sumu najednou. V dalších letech se bude bonus vyplácet měsíčně. Automaticky se připočte ke starobnímu důchodu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 25 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 34 mminutami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 1 hhodinou

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 2 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 3 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 6 hhodinami
Načítání...