Slovenská koalice se dál zmítá v krizi, rezignace ministra zdravotnictví nepomohla

Ohlášená demise slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího neurovnala krizi ve čtyřčlenné vládní koalici. Předseda menší vládní strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík nařkl premiéra a šéfa nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviče z porušení dohody, která měla přispět k obnově řádného fungování koalice.

Matovič ve čtvrtek, kdy Krajčí ohlásil svou rezignaci, ministra obhajoval a označil ho za oběť kritiků z řad koalice. Toto jeho vyjádření ovšem roztržku mezi vládními stranami obnovilo. Krajčí byl do vlády nominován Matovičovým hnutím, které loni v únoru přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v novém kabinetu obsadilo polovinu křesel.

„Matovič prakticky zrušil dohodu, kterou jsme týden tvořili. Jsme na bodu nula,“ řekl Sulík novinářům. Dodal, že o situaci v koalici bude SaS jednat a výsledek oznámí v pondělí. Liberální SaS už dříve kritizovala způsob, jakým Matovič řídí kabinet a vládne zemi.

Rezignaci Krajčího požadovala nejen SaS, ale také nejmenší vládní strana Za ľudí, a to v souvislosti s nepříznivým vývojem pandemie, při níž bylo Slovensko dříve v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Součástí urovnání koaliční krize mělo kromě rezignace ministra zdravotnictví být také memorandum o dobrém vládnutí, vzájemné komunikaci a dodržování dohod.

S demisí nečekal, Čaputová ji přijala

Matovič ještě ve čtvrtek tvrdil, že výměna ministra zdravotnictví potrvá několik týdnů. Sám ministr ale v pátek ráno ohlásil, že demisi podá už v průběhu dne. Tvrdil, že nechce, aby termín jeho odchodu z vlády byl záminkou k pádu kabinetu.

Prezidentka Zuzana Čaputová následně Krajčího demisi přijala ještě v pátek. Ani tento krok, který je první personální změnou v Matovičově kabinetu od jeho nástupu do úřadu loni v březnu, podle představitelů vlády ale neurovnal napjaté vztahy ve čtyřčlenné koalici.

„Vyvození politické zodpovědnosti považuji za součást mandátu, který jste jako ministr získal. O to méně se dokážu ztotožnit s interpretací, že vaše demise je podávána jako oběť. Je to přirozený následek situace, které v pandemii a v celé společnosti čelíme,“ řekla Čaputová. Slovenské ministerstvo zdravotnictví do jmenování nástupce Krajčího povede ministr financí Eduard Heger.

Matovič a Sulík se už dříve v souvislosti s pandemií dostali do křížku a vyměňovali si vzkazy také prostřednictvím médií. Zatímco Matovič nazval Sulíka idiotem, Sulík označil premiéra extrémně mstivým a příliš citlivým na kritiku.

Matovič se dostal do sporu také s vědci či se samotnou prezidentkou Čaputovou, kteří upozorňovali na pochybení vlády v souvislosti s pandemií. Na znamení nesouhlasu s Matovičovými kroky dříve koalici opustili dva poslanci, kabinet se ale nadále může ve sněmovně opřít o ústavní většinu.

Krize ve slovenské koalici navenek propukla poté, co Matovič a Krajčí bez souhlasu všech vládních stran zajistili nákup ruské vakcíny Sputnik V a oba politici se na začátku března zúčastnili dovozu první zásilky. SaS i Za ľudí prosazovaly, aby země vyčkala na registraci Sputniku V u unijní lékové agentury EMA.