Senát USA uznal saúdského korunního prince odpovědným za vraždu Chášakdžího

Američtí senátoři jednomyslně podpořili rezoluci, kterou uznali saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána odpovědným za říjnovou vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Senát také schválil rezoluci, která doporučuje ukončit americkou vojenskou pomoc Saúdské Arábii v jemenské občanské válce.

Podle agentury Reuters bylo čtvrteční hlasování o ukončení podpory Rijádu v jemenské občanské válce jen symbolické. Aby rezoluce nabyla síly zákona, musela by ji nyní schválit i Sněmovna reprezentantů. Republikánští poslanci, kteří v ní mají většinu, však dosud jakýkoliv návrh namířený proti Saúdské Arábii blokovali.

Džamál Chášakdží byl zavražděn při návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října. Rijád odmítá, že korunní princ dal k vraždě pokyn. O možné odpovědnosti dědice trůnu ale hovořily jak zdroje v Turecku, tak údajně i americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Americký prezident Donald Trump dříve uvedl, že USA zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že v pozadí vraždy saúdskoarabského novináře je skutečně Muhammad bin Salmán.

Pro ukončení podpory Saúdské Arábie hlasovalo i sedm republikánů

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která od roku 2015 pomáhá jemenským vládním vojskům v boji proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. Konflikt si od svého začátku v roce 2015 již vyžádal přes 8700 lidských životů.

Pro ukončení vojenské pomoci Rijádu ve stočlenné horní komoře amerického Kongresu hlasovalo 56 senátorů, proti jich bylo 41. Návrh podpořilo i sedm republikánských senátorů.