Saúdská oáza nebo čínská hora. UNESCO rozšiřuje svůj lukrativní seznam

Výbor UNESCO v Bahrajnu rozhoduje, které památky přibydou na Seznam světového dědictví. O zápis se uchází třicet míst a jisté to zatím mají starověký Kalhát v Ománu, největší oáza na světě Al-Ahsá v Saúdské Arábii či hora Fanjing v Číně. Žádost českého Žatce, města s bohatou historií pěstování chmele, byla zatím odložena.

Mezi třemi desítkami unikátních míst jsou historické skvosty, jako třeba architektonicky vzácné ruiny arabského města Medina Azahara z 10. století ve španělské Andalusii. „Bylo centrem kultury, vědy, lékařských objevů, astronomie, zemědělství i literatury. Je to zásadní místo pro pochopení arabské architektury v době chalífátu,“ upozornil ředitel archeologického areálu Medina Azahara Alberto Montejo.

Dostat se do světoznámého seznamu se památkám vyplatí. Na taková místa míří řádově více turistů než za pamětihodnostmi, které „razítko“ nemají.  

Itálie, která má na seznamu UNESCO nejvíc klasických památek, tentokrát zaujala netradičním kandidátem z industriální éry 20. století – tvář středověkého městečka Ivrea tehdy proměnila manufaktura na výrobu psacích strojů Olivetti. Rodina ji vlastnila po několik generací a kromě továrního komplexu pro své zaměstnance postavila i obytné čtvrtě, školy, parky a kavárny.

S počátkem digitálního věku se firma přeorientovala na elektroniku a počítače. Slavnou historii teď mapuje jen místní muzeum, ostatní budovy jsou opuštěné a chátrají. „Navrhli jsme to kvůli uznání hodnot, které vedly k inovativnímu průmyslu, ať už šlo o technologický produkt nebo o vztah k zaměstnancům nebo o vztah mezi manufakturou a okolím,“ uvedl starosta města Carlo della Pepa.

Mezi exotická nominovaná místa patří třeba Staré město v Jakartě, které bylo v 17. století centrem kolonie Nizozemské východní Indie. Místní úřady teď historické budovy obnovují, vyčistily i vodní kanál, který je odděluje a chrání.

Staré město v Jakartě
Zdroj: Supri Supri/Reuters

Od zápisu na seznam UNESCO si slibují vyšší příjmy z cestovního ruchu, zatím tam míří jen turisté z okolních zemí, památky objíždějí většinou na kole. „Když (Staré město) získá status světového dědictví, přijdou investice do infrastruktury, které zlepší podobu domů a vrátí jim jejich dřívější slávu,“ podotkla australská turistka Pamela Raydonová.

Ruiny v Káthmándú
Zdroj: Sunil Sharma/imago stock&people/ČTK

Výbor UNESCO musí zároveň přesunout na svůj „černý seznam“ památky v ohrožení – jako jsou tisíce let staré chrámy, svatyně, kláštery a paláce v chráněné historické zóně v Káthmándú, které se zřítily při zemětřesení v Nepálu před třemi lety. Celkem poškodily otřesy kolem tří tisíc památek po celé zemi. „Naše vláda není schopná obnovit historické dědictví,“ zlobí se jedna z obyvatelek Káthmándú.

I samotné UNESCO zasáhla rána, kterou teprve vstřebává – na konci roku ho opustí Izrael a Spojené státy na protest proti rozhodnutím, která podle nich poškozují židovský stát. Své příspěvky přestaly platit už před sedmi lety, když organizace přijala Palestinu za svého člena – výpadek v rozpočtu UNESCO je víc než 550 milionů dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuších v New Yorku zemřel člověk, desítky lidí byly zraněny

Během pátečním požáru a dvou výbuších v loděnici na newyorském Staten Islandu zemřel jeden člověk. Dalších 36 lidí utrpělo zranění, většinou hasiči a záchranáři. Příčina incidentů se vyšetřuje, napsala agentura AP.
před 1 hhodinou

Izrael provedl několik úderů v Libanonu, píše AFP

Izrael v pátek večer provedl pět leteckých útoků ve východním Libanonu poblíž syrských hranic. Zasáhl také dvě budovy v okolí města Súr na jihozápadě země, napsala agentura AFP. Navzdory podepsanému příměří z poloviny dubna mezi sebou svádí boje izraelská armáda s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh.
před 1 hhodinou

EU a Mexiko podepsaly dohody. Mají posílit obchod a vést k odstranění cel

Evropská unie (EU) a Mexiko podepsaly dlouho odkládanou prozatímní obchodní dohodu (iTA) a další, takzvanou modernizovanou globální dohodu (MGA). Dohody by měly podle Evropské komise (EK) přispět k posílení politického dialogu a spolupráce mezi EU a Mexikem, vytvořit nové příležitosti v oblastech, jako jsou obchod, investice a čisté technologie, a zároveň posílit dodavatelské řetězce a podpořit cíle v oblasti klimatu. Cílem je i snížit závislost na Spojených státech a částečně se tak ochránit před cly, která zavedl prezident USA Donald Trump.
před 5 hhodinami

Podpora Putina klesá, demokraté cítí šanci

V Rusku roste nespokojenost lidí s politikou Vladimira Putina a jeho vládní strany Jednotné Rusko. Lidem se nelíbí zdražování, vypínání internetu či blokace sociální sítě Telegram. Vůdce komunistů Gennadij Zjuganov dokonce varoval před revolucí podobnou té v roce 1917.
před 6 hhodinami

VideoColbertova talkshow končí, podle kritiků kvůli Trumpovi

Stanice CBS po více než třiceti letech ukončila vysílání své verze večerní talkshow. Poslední dekádu pořad moderoval Stephen Colbert. Televize tvrdí, že se snaží šetřit, podle kritiků je ale za vším politika a snaha jít na ruku prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten konec pořadu ocenil. Už dříve kritizoval i jiné moderátory, jako například Jimmyho Kimmela, jehož stanici ABC opakovaně hrozil odebráním vysílací licence.
před 8 hhodinami

Šéfka tajných služeb USA Gabbardová rezignuje

Šéfka amerických tajných služeb (DNI) Tulsi Gabbardová k 30. červnu z rodinných důvodů odstoupí z funkce. Informovala o tom stanice Fox News, podle níž to Gabbardová oznámila prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rezignaci zdůvodnila vážným onemocněním manžela, kterému chce stát po boku. Trump Gabbardové poděkoval za práci. Funkci dočasně převezme její zástupce Aaron Lukas.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nejméně 25 lidí zemřelo v Mali při útoku připisovaném džihádistům, píše AFP

Nejméně 25 lidí, převážně civilistů, zahynulo ve čtvrtek při koordinovaném útoku v centrální části Mali. Tamní úředníci jej připisují odnoži teroristické sítě al-Káida. Ozbrojenci zaútočili na pět vesnic v regionu Bandiagara, které vypálili a odkud ukradli dobytek. Jeden z úředníků agentuře AFP řekl, že z oblasti od rána hromadně prchají vesničané. Z útoku je podezřelá Skupina podporující islám a muslimy (JNIM). Mezi oběťmi je i několik tradičních lovců Dozo, kteří tvoří domobranu.
před 8 hhodinami

„Vracíme válku domů,“ napsal Zelenskyj. Ukrajina opět zasáhla ruskou rafinerii

Ukrajinská armáda podle prezidenta Volodymyra Zelenského v noci na pátek zasáhla ropnou rafinerii v ruském městě Jaroslavl, které leží asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic. V okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny podle úřadů po dronových náletech zemřelo několik lidí a je asi čtyřicet zraněných, kvůli čemuž na žádost Moskvy zasedne Rada bezpečnosti OSN. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina v Chersonské a Sumské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...