Rusko rozmístilo zakázané rakety, píše americký list. Moskva to popírá

Nahrávám video
Vojenský analytik: Střela s plochou dráhou letu je velice přesná
Zdroj: ČT24

Rusko tajně rozmístilo novou řízenou střelu s plochou dráhou letu navzdory stížnostem ze strany amerických představitelů, kteří upozorňují, že tím Moskva porušuje smlouvu o zákazu raket středního doletu z roku 1987. Ta zpečetila konec studené války. S odkazem na zdroje z americké administrativy o tom píše list The New York Times (NYT). Rusko informaci popřelo. Šéf NATO uvedl, že případné porušení dohody by bylo pro alianci důvodem k vážnému znepokojení.

Obamova administrativa na testování ruských střel SSC-8, jak je Washington pojmenoval, upozornila už v roce 2014 a snažila se Moskvu od jejich rozmístění odradit.

Místo toho ale Rusové pokračovali v jejich vývoji a nyní mají k dispozici hned dva oddíly – jeden ve zkušební oblasti Kapustin Jar na jihovýchodě Ruska, druhý byl přesunut v prosinci na jinou základnu. Listu The New York Times to sdělil vysoce postavený americký představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.

Kreml: „Jakási zcela anonymní zpráva“

Kreml tvrzení amerického listu popřel. „Z porušení smlouvy nikdo Rusko oficiálně neobvinil,“ prohlásil na tiskové konferenci v Moskvě prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko podle něj bylo a zůstává věrné svým mezinárodním závazkům, což platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informaci newyorského deníku označil Peskov za „jakousi zcela anonymní zprávu“.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg jen obecně poznamenal, že jakékoli ruské porušení dohody z konce 80. let by bylo pro NATO důvodem k vážnému znepokojení. „Ta smlouva je velmi významná, zrušila celou kategorii nukleárních zbraní, které představovaly hrozbu pro Evropu a spojence,“ uvedl.

Konkrétně o informacích amerického listu mluvit nechtěl s tím, že nehodlá komentovat zpravodajské informace.

  • Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě, která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.

Rusové nazývají své střely podle serveru GlobalSecurity 9M729. Každý oddíl je vyzbrojen čtyřmi odpalovacími zařízeními, která se velice silně podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander. To silně ztěžuje rozpoznání a ověření.

Střely s plochou dráhou letu používá v současné době poměrně hodně zemí, a to jak proti pozemním cílům, tak proti cílům námořním. Jsou to sofistikované zbraně. Používají je Spojené státy, evropské země NATO. Dokáže prolétávat horskými údolími, aby se schovala před radary.
Jaroslav Štefec
vojenský analytik

Ruský program silně znepokojuje Pentagon, který jako možnou odpověď navrhoval posílení protiraketové obrany v Evropě, anebo rozmístění pozemních a námořních střel s plochou dráhou letu.

Generál Philip Breedlove před loňským odchodem z čela sil NATO varoval, že rozmístění střel je z vojenského hlediska tak důležitý krok, že nemůže zůstat bez odpovědi.

Přístup Moskvy by také mohl zvýšit  pocit ohrožení členských států Aliance. Nový americký ministr obrany Jim Mattis se má sejít se svými evropskými protějšky v Bruselu už ve středu.

Údajné rozmístění nových střel představuje velkou výzvu pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který volal po zlepšení vztahů s ruským prezidentem, připomíná NYT.

Trumpova vláda se nyní snaží zaplnit klíčové pozice na ministerstvech zahraničí a obrany a najít trvalou náhradu za poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který odstoupil po odhalení, že nepřesně informoval o svých rozhovorech s ruským velvyslancem ve Washingtonu.

Ruské provokace pokračují

Americká televize Fox News mezitím oznámila, že u pobřeží Spojených států byla poprvé od inaugurace nového prezidenta zaznamenána ruská vojenská loď. „Špionážní loď“ Viktor Leonov prý plula v mezinárodních vodách, asi 130 kilometrů od pobřeží. Předchozí plavbu k USA vykonala v dubnu 2015.

Mluvčí velitelství amerických sil v Evropě Danny Hernandez zase informoval o tom, že se ruské letouny „nebezpečně a neprofesionálně“ přiblížily k americkému torpédoborci USS Porter, plavícímu se v Černém moři.

Podle něj došlo celkem ke třem incidentům: jeden se týkal dvou letounů Su-24, další jednotlivého stroje Su-24, který přelétl plavidlo ve výši jen asi 90 metrů, a třetí většího letounu Il-38. Rusko to ale popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká ambasáda v Rijádu se stala terčem íránského dronového útoku

Ambasádu Spojených států v Rijádu v noci na úterý zasáhly dva drony, což způsobilo menší požár a hmotné škody malého rozsahu, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany Saúdské Arábie. Americká televize Fox News uvedla, že v budově ambasády v době útoku nikdo nebyl a že na komplex zaútočil Írán pomocí dronů. Podle agentury AFP nad velvyslanectvím stoupá kouř.
01:17Aktualizovánopřed 37 mminutami

Netanjahu: Válka nepotrvá věčně, změna vlády bude na Íráncích

Válka s Íránem podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua nepotrvá věčně, jelikož jde o rychlou a rozhodující operaci. O tom, kdo Írán poté povede, by podle něj měli rozhodnout sami Íránci a Spojené státy a Izrael jim pro to zajišťují podmínky. Předseda izraelské vlády to uvedl v rozhovoru, který v noci na úterý odvysílala stanice Fox News.
před 1 hhodinou

V Praze přistálo první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku útoků na Írán

V Praze přistálo v úterý po 02:00 ráno první letadlo s turisty z Blízkého východu od začátku amerického útoku na Írán. Stroj společnosti Smartwings s kapacitou zhruba 200 osob přepravil cestující z letiště v ománském Muskatu. Někteří cestující byli na dovolené přímo v Ománu, další cestovali třeba z Thajska. Část z nich se z dovolené vracela předčasně, upřednostnili bezpečí. V ohroženém regionu je podle systému dobrovolných registrací Drozd, který spravuje české ministerstvo zahraničních věcí, asi 6700 Čechů. Nejvíce z nich je v Dubaji.
02:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

FT: Izrael sledoval Chameneího ochranku pomocí dopravních kamer

Izraelská tajná služba se nabourala do dopravních kamer v Teheránu, aby mohla sledovat ochranku nejvyššího vůdce Alího Chameneího a další íránské čelní představitele. S odkazem na informované zdroje o tom napsal deník Financial Times (FT). Spojené státy a Izrael v sobotu zahájily rozsáhlé údery na Írán, kterými mimo jiné zabily Chameneího a desítky dalších předních činitelů.
před 5 hhodinami

Fox News: Hormuzský průliv podle americké armády uzavřen nebyl

Hormuzský průliv, přes který prochází zhruba pětina celosvětových dodávek ropy a také velké množství zemního plynu, podle oblastního velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM navzdory tvrzení Íránu uzavřen nebyl, uvedla v pondělí americká stanice Fox News. CENTCOM na žádost agentury Reuters o vyjádření nereagoval.
před 5 hhodinami

USA v Íránu za tři dny zasáhly 1250 cílů, hlásí armáda

Spojené státy zasáhly v Íránu od počátku bojů přes 1250 cílů, oznámila v pondělí večer středoevropského času dle agentury Reuters americká armáda. Zničeno bylo všech jedenáct íránských lodí v Ománském zálivu, uvedlo zároveň oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Krátce poté doplnilo, že počet mrtvých amerických vojáků vzrostl na šest.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvýšila. Odpoledne krátce růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Válka na Blízkém východě ovlivnila i akcie, cenu ropy, zlata nebo třeba bitcoinu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoSoud znovu řeší vraždu novináře Kuciaka. Reportéři ČT kauzu zmapovali

Nejsledovanější kriminální případ v historii Slovenska – úkladná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové – zatím trvá osm let. Dosud jej projednávaly tři soudy. Zhruba rok po vraždě si vyslechlo obvinění pět podezřelých, následujících sedm let však slovenským soudům nestačilo na to, aby případy všech vykonavatelů i objednavatelů vraždy přesvědčivě uzavřely. Tamní Nejvyšší soud nyní nařídil, že potřetí budou případ „rozebírat“ noví soudci. Proces tak začíná v podstatě znovu. Jedna z hlavních bitev se povede o výklad šifrovaných zpráv, které si před vraždou i po ní posílali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzová, kteří jsou podezřelí z toho, že novinářovu vraždu objednali. Sledovaný případ pro Reportéry ČT zmapoval Michael Fiala.
před 7 hhodinami
Načítání...