Mattis v Senátu: Rusko se snaží rozdělit NATO, Trumpův zájem o spolupráci ale vítám

Rusko se podle Jamese Mattise snaží rozdělit Severoatlantickou alianci. Američtí spojenci jsou podle něj pod nejsilnějším tlakem od konce druhé světové války. Kandidát na ministra obrany Spojených států to řekl během slyšení v Senátu. Bývalý velitel amerických sil v Iráku a Afghánistánu nicméně podporuje Donalda Trumpa ve snaze o zlepšení vztahů s Ruskem.

James Mattis
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

V minulosti bylo mnoho pokusů o restart vztahů s Moskvou, „ale seznam úspěchů je krátký“, konstatoval před branným výborem amerického Senátu kandidát na post šéfa Pentagonu.

Nové snahy budoucího prezidenta Trumpa nicméně vítá. „Spolupracovali jsme s Ruskem v nejtemnějších dnech studené války. Podporuji zájem prezidenta Donalda Trumpa spolupracovat s Ruskem nyní,“ řekl šestašedesátiletý Mattis.

Spojené státy však podle něj musejí být připraveny čelit chování Ruska v oblastech, kde oba státy spolupracovat nemohou.

Video Studio 6
video

Slyšení Mattise a Pompea v Senátu

Mezi hrozbami, které Rusko představuje, jmenoval jeho hackerské útoky proti USA, jejichž existenci ve středu na tiskové konferenci poprvé uznal i Trump. Podle Mattise jde dále o ruskou informační válku, porušování smluv, využívání otevřených vojenských operací k destabilizaci jiných zemí a „alarmující zprávy z Moskvy ohledně užití jaderných zbraní“. Ruský prezident Vladimir Putin se podle Mattise také pokouší rozdělit NATO.

Mattisova kandidatura má vřelou podporu šéfa branného výboru Senátu, vlivného republikána Johna McCaina. Nominaci nového šéfa Pentagonu komentoval slovy, že „nemůže být šťastnější“. Ve čtvrtek McCain při slyšení na adresu Ruska řekl, že „Putin chce být naším nepřítelem, jako nepřítele nás potřebuje. Nikdy nebude naším partnerem“.

Video Studio ČT24
video

Martin Řezníček k odpovědím Mattise a Pompea v Senátu