Ruská anexe Krymu je porušením mezinárodního práva a Spojené státy ji neakceptují. Prohlásil to kandidát na amerického ministra zahraničí Rex Tillerson. Podle něj USA potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu. Washington podle něho dodrží závazky ke spojencům.
USA neakceptují protiprávní ruskou anexi Krymu, řekl budoucí Trumpův ministr zahraničí
Tillerson během slyšení v americkém Senátu uvedl, že sankce jsou „mocným nástrojem“ proti agresivní ruské politice a označil ruské vojenské akce v Sýrii za porušení mezinárodního práva.
Samotného Putina však válečným zločincem nazvat odmítl. „Takový termín bych nepoužil,“ odpověděl na otázku republikánského senátora Marca Rubia, který hovořil o civilních obětech připisovaných v Sýrii ruskému bombardování.
Obama na anexi Krymu zareagoval nedostatečně
Anexe Krymu z roku 2014 prý Tillersona překvapila a USA na ni měly zareagovat výraznou podporou ukrajinských sil. Nedostatečně silová reakce prezidenta Baracka Obamy byla v Kremlu vnímána jako slabá odpověď, uvedl Tillerson.
Během debaty se pokoušel rozptýlit obavy senátorů, zda nový prezident Donald Trump nehodlá zvolit příliš přátelský kurz směrem k Rusku. Ten podle nich mohla naznačovat některá jeho předvolební prohlášení vstřícná k Putinovi či jeho současné odmítání ruské role v hackerských zásazích do předvolební kampaně, o nichž hovoří americké tajné služby.
Tillerson označil zprávy o hackerských útocích za znepokojující a připustil, že by je Rusové sotva provedli bez Putinova vědomí. Na druhou stranu však přijetí dalších sankcí v souvislosti s nimi odmítl a prohlásil, že Washington potřebuje zlepšit vztahy s Moskvou, aby se ze stálého soka stala „občasným partnerem“.
„Pokud bude možná spolupráce založená na společných zájmech, jako je omezení globální hrozby terorismu, měli bychom tuto možnost prověřit. V oblastech, kde budou přetrvávat významné rozdíly, bychom měli pevně hájit zájmy Ameriky a jejích spojenců,“ uvedl.
Závazek společné obrany v případě napadení jakéhokoli státu NATO přitom označil za „neporušitelný“.
Tillerson ke kauze kolem údajných ruských hackerských útoků:
Tillerson dostal také otázku ohledně budoucí podoby vztahů s Čínou, k níž zvolil Trump o dost důraznější přístup než odcházející prezident Barack Obama. Washington by podle něho měl zvolit vůči Pekingu jiný přístup než dosud, neboť Čína například nevyužívá potenciál, kterým by mohla přispět k zažehnání jaderné hrozby ze strany Severní Koreje.
I ve vztahu k dalším zemím hodlá Tillerson změnit kurz nastolený odcházejícím prezidentem. Trumpovi hodlá doporučit, aby vetoval zákon o zrušení hospodářského embarga vůči Kubě, pokud by jej snad Kongres schválil. Chce zároveň přehodnotit, zda Kuba, která podle něho nečiní žádné pozitivní kroky v otázce lidských práv, byla Obamovou vládou odstraněna ze seznamu zemí podporujících terorismus po právu.
Diplomaté pod jeho vedením dostanou za úkol i „celkové zhodnocení“ loňské mezinárodní dohody o omezení íránského jaderného programu.
Globální oteplování existuje a musíme jednat
Dlouholetý manažer ropného kolosu se vyjádřil také k tématu boje proti globálnímu oteplování, který odcházející prezident Barack Obama pokládal za jednu ze svých priorit a Trump podle dosavadních prohlášení hodlá z aktivního omezování emisí skleníkových plynů americkými podniky výrazně slevit.
„Riziko globálního oteplování existuje a jeho důsledky mohou být tak vážné, že bychom měli jednat,“ uvedl Tillerson, podle něhož je důležité, že „USA jsou u stolu, když se řeší globální problémy, žádná země je nevyřeší sama“.
Nominaci bývalého šéfa ropné firmy Exxon Mobile na post hlavy americké diplomacie zpochybňuje řada demokratických zákonodárců i někteří republikáni kvůli jeho blízkým vztahům k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.