Riskujete naši demokracii, varovala odpůrce dohody o brexitu Mayová

Kritici brexitové dohody si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí voličů. V komentáři pro bulvární list Daily Mail to píše britská premiérka Theresa Mayová. Podpora stávající smlouvy je podle ní jediný způsob, jak ctít výsledek referenda z roku 2016 a zároveň ochránit pracovní místa Britů a bezpečnost v zemi. Reálný alternativní plán podle Mayové neexistuje.

Mayová je přesvědčena, že její dohoda s Bruselem realizuje výsledek plebiscitu z června 2016 a vrací Velké Británii kontrolu nad svými financemi, zákony a hranicemi. Premiérka se také domnívá, že chrání pracovní místa britských občanů a přináší jistotu pro podnikatelskou sféru.

„A nikdo jiný nemá alternativní plán, který by v těchto třech zkouškách obstál,“ upozornila v komentáři premiérka. Ve svém článku pak apeluje jak na zastánce vypsání nového referenda, tak na poslance, kteří „jsou tak zaměřeni na svou konkrétní vizi brexitu, že by nakonec mohli z dokonalého ideálu učinit nepřítele dobré dohody“.

„Obě skupiny jsou motivované tím, co považují za nejlepší pro zemi, ale jedna i druhá si musí uvědomit, jakému riziku vystavují demokracii a živobytí našich voličů,“ míní Mayová.

Další odklad hlasování o dohodě? Podle médií má Mayová obavy

Británii možná čeká přelomových deset dní. Ve středu se totiž v dolní komoře parlamentu opět rozjede debata o dohodě s Unií; hlasovat by pak poslanci měli 15. nebo 16. ledna. Rozprava začíná nanovo poté, co vláda vycouvala z hlasování naplánovaného na 11. prosince, neboť jí hrozila drtivá porážka.

Na přístupu zákonodárců k dohodnutým podmínkám brexitu se však nejspíše během Vánoc mnoho nezměnilo a deník The Daily Telegraph píše, že premiérka Mayová je připravena opět hlasování odložit ve snaze zajistit si větší šanci na úspěch. Premiérka to ale v neděli popřela. Podle ní přitom vůbec není jasné, co se stane, pokud parlament smete dokument ze stolu.

Dohodu podle všeho neodmítá jen většina zákonodárců, ale také veřejnost. Průzkumy naznačují, že dokument nepodporuje ani čtvrtina voličů. Bez ohledu na to, zda schválí dohodu s Bruselem či nikoli, hodlá Británie opustit EU 29. března.

obrázek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA oznámily novou sérii úderů na Írán jako odvetu za padlé americké vojáky

Spojené státy v noci ze soboty na neděli zahájily novou sérii úderů na Írán. Oznámilo to oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Chtějí tím potrestat Teherán za smrt dvou amerických vojáků v Jordánsku, kteří zemřeli při pátečních íránských útocích.
před 47 mminutami

Írán i Kuvajt hlásí útoky na klíčová odsolovací zařízení

Americké oblastní velitelství na Blízkém východě (CENTCOM) podniklo další vlnu úderů na Írán, její ukončení oznámilo v sobotu brzy ráno. Šlo již o sedmou noc útoků v řadě. Americká armáda údajně zasáhla vojenskou infrastrukturu a armádní cíle. Íránská média mluví o třech obětech v provincii Hormozgán na jihu země. Íránské údery na ropné zařízení v Kuvajtu si pak vyžádaly zraněné a způsobily rozsáhlé škody, oznámila státní ropná společnost. Terčem v Íránu i Kuvajtu se stala mimo jiné také klíčová odsolovací zařízení.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Írán pozastavil plnění závazků z memoranda s USA. Podle Chameneího je podpis Trumpa bezcenný

Íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí tvrdí, že podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa je bezcenný. Podle něj USA opakovaně porušily své závazky z memoranda o porozumění s Íránem. O písemném prohlášení nástupce dlouholetého duchovního vůdce Alího Chameneího, kterého v únoru zabil izraelský útok, informovala agentura Reuters. Teherán v sobotu pozastavil naplňování svých závazků z dohody, která měla být zásadním krokem na cestě k míru ve válce vyvolané USA a Izraelem.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rozsáhlý požár na jihu Norska stále není plně pod kontrolou

Rozsáhlý požár ve městě Drammen na jihu Norska, který podle dosavadních odhadů zničil více než sto bytových jednotek, stále není plně pod kontrolou, informoval v sobotu večer na internetu list Aftenposten. Podle norských médií je to nejrozsáhlejší požár v obytné oblasti v zemi od druhé světové války.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

USA chystají granty pro spojence hnutí MAGA v Evropě i ve světě, píše FT

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá sérii grantů pro organizace v Evropě i v dalších částech světa, které mají podpořit spojence hnutí MAGA (Udělejme Ameriku opět skvělou), uvedl list Financial Times, který píše o dramatické změně priorit americké zahraniční pomoci.
před 4 hhodinami

Maďarský prezident podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho mandát

Maďarský prezident Tamás Sulyok podepsal ústavní dodatek, který ukončuje jeho prezidentský mandát, informovaly agentury MTI a Reuters. Ústavní novelu s deklarovaným záměrem „obnovit demokracii založenou na právním státě“ schválil parlament v pondělí. Hlava státu navzdory podpisu vyjádřila přesvědčení, že novela poškozuje fungování právního státu v Maďarsku. Prezidentských povinností se má od pondělí prozatímně ujmout předsedkyně parlamentu Ágnes Forsthofferová.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou rafinerii a logistická centra, okupanti v Záporoží osobní vlak

Ukrajina v noci provedla rozsáhlý dronový útok na Moskvu a Moskevskou oblast. Zasáhla při něm rafinerii a velké logistické centrum, další velký sklad zasáhla také v Tambovské oblasti. Rusko v noci udeřilo na Oděskou oblast, kde poté útočilo i na zasahující hasiče. V sobotu pak opět pokračovalo v dronových úderech na obyvatele Chersonu a v Záporoží provedlo dvojitý úder na osobní vlak.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bratislavou prošly průvody na podporu sexuálních menšin i tradičních rodin

V Bratislavě se uskutečnil pochod hrdosti, který zástupci komunity LGBT+ tradičně organizují v rámci programu Duhový pride na podporu a ochranu příslušníků sexuálních menšin. Za pořadatele informovala Aneta Andraščíková, že se účastnilo asi deset tisíc lidí. Do jiné části slovenské metropole svolali i tentokrát konzervativní aktivisté vlastní akci na podporu tradiční rodiny. Účast na ní byla nižší než na Duhovém pridu, píše ČTK.
před 8 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.