Nevyhlášená válka po celé Evropě se nevede konvenčními zbraněmi, ale pomocí sabotáží i dezinformací. Podezřelá je Moskva a motiv je zřejmý – destabilizace západních demokracií. Mezinárodní projekt řady novinářů z veřejnoprávních stanic sdružených v Evropské vysílací unii EBU prověřoval celkem osm desítek podezřelých incidentů a u většiny z nich investigativci popsali ruské angažmá. Na vyšetřování se podílela i Česká televize.
Reportéři EBU zmapovali ruské hybridní útoky v Evropě
Podezřelých ruských útoků proti Evropě přibývá. Nelétají při nich rakety, cílem mohou být obchodní centra, kabely, železnice, ale i důvěra v systém a v demokracii. „Toto je válka, která probíhá ve stínech,“ komentovala situaci vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová.
Po vpádu Moskvy na Ukrajinu museli odejít z ruských ambasád na Západě zkušení agenti. Nahradili je pěšáci bez výcviku verbování na sociálních sítích. „Máte lidi, kteří se ráno probudí a říkají si – co budu dnes dělat, pustím si Netflix, nebo spáchám kybernetický útok? Je to snadná volba,“ podotýká generální ředitel Cyber Peace Institute v Ženevě Stéphane Duguin.
„Efekt, který potřebují, je napětí v našich společnostech, oslabení důvěry v rozhodnutí našich vlád a samozřejmě oslabení podpory Ukrajině,“ podotýká také litevský ministr zahraničí Kestutis Budrys. Právě použití náhodně najímaných agentů ztěžuje možnost jejich odhalení. Nízkou kvalitu spolupracovníků může vyvážit kvantita útoků. „Bylo pět set podezřelých incidentů a sto atribuovatelných Ruské federaci,“ nechal se slyšet také český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.)
Šedesát událostí se stopou ruských hybridních akcí
Novináři se zaměřili na osmdesát podezřelých událostí v celé Evropě. Prověřování ukázalo, že celkem šedesát z nich nese stopy ruských hybridních akcí. V sedmnácti případech pak úřady v několika zemích už vznesly obvinění, v dalších 34 probíhá vyšetřování.
„(Ruský vládce) Vladimir Putin byl agentem KGB, tento typ doktríny zná dokonale,“ vysvětluje plukovník španělské armády a bývalý profesor na Válečné škole americké armády José Luis Calvo Albero.
Moskva vinu popírá. Nicméně v Německu se cílená hybridní kampaň zaměřila na únorové parlamentní volby. Dokumenty zveřejněné americkým ministerstvem spravedlnosti na ruského zadavatele ukázaly.
„Z těchto dokumentů vyplývá, že kampaň Doppelganger vede ruská PR společnost v koordinaci s Kremlem. Jedná se o jasnou státem sponzorovanou kampaň,“ přibližuje seniorní výzkumnice německého Centra pro monitorování, analýzu a strategii Julia Smirnovová.
Ze všech prověřovaných bylo u šestnácti incidentů napojení na Moskvu vyvráceno – mimo jiné vykolejení vlaku ve Švédsku nebo vloupání do finské vodárny. Na narušení signálu GPS v Pobaltí sice měla podíl Moskva, ovšem nešlo o záměrnou diverzi.
„Musíme se připravit na dlouhodobý problém s Ruskem“
I Severoatlantická aliance začala nově jednotlivé případy zaznamenávat ve vlastní utajované databázi. „Musíme se připravit na dlouhodobý problém s Ruskem, jehož součástí budou hybridní útoky, v našich zemích a proti nám,“ uvedl asistent generálního tajemníka NATO pro inovace, hybridní a kybernetickou hrozbu James Appathurai.
Podle něj je nezbytné, aby se lidé v západních zemích s válečnou realitou smířili. Hybridní útoky totiž necílí ani tak na armády, ale především na společnost jako celek.