Rakouský politik Pilz čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Vzdal se proto poslaneckého mandátu

Rakouský politik Peter Pilz, který v nedávných volbách přivedl do parlamentu novou stranu, Kandidátku Petera Pilze, sám v poslaneckých lavicích nezasedne. Na svůj mandát rezignoval poté, co ho jistá žena obvinila ze sexuálního obtěžování.

Incident se prý stal v roce 2013 na evropském fóru v Alpbachu. Ženy se Pilz údajně dotýkal proti její vůli. „Ruce měl všude,“ řekla dotyčná rakouskému listu Falter. Pilz tvrdí, že si nic nepamatuje, nicméně obvinění považuje za věrohodné, protože vše sledovali dva svědci.

„Nepamatuji se na to, ale osobní ztráta paměti není omluvou,“ uvedl politik. „V parlamentu jsem vždy prosazoval jasná měřítka a ta platí samozřejmě i pro mě,“ řekl Pilz, když oznámil, že se vzdává poslaneckého mandátu.

Podle rakouských médií Pilze už v minulosti jedna z jeho bývalých spolupracovnic obvinila ze sexuálního a slovního obtěžování. Případem se zabývalo i vedení frakce Zelených, nicméně na přání ženy se kauza doposud nedostala na veřejnost. Pilz toto obvinění odmítá. 

Politik také uvedl, že udělá všechno, aby obě obvinění objasnil. „První obvinění (případ spolupracovnice), za kterým vidím politický záměr… I druhé obvinění (inicident z roku 2013), v případě kterého jsem se možná opravdu vůči té ženě zachoval špatně a nesu za to odpovědnost,“ uvedl.

Peter Pilz patřil dlouhá léta k nejvýraznějším tvářím rakouských Zelených. Nicméně rozešel se s nimi, protože mu před nedávnými volbami nechtěli zajistit jím požadované místo na kandidátce, a založil vlastní, po sobě pojmenované politické uskupení. Říkal, že program strany ztělesňuje on sám svojí osobou.

Zatímco Zelení z Národní rady vypadli, Kandidátka Petera Pilze i přes omezené finanční možnosti a malou přítomnost v televizi získala osm mandátů.