Purdue Pharma přiznala vinu za opiátovou krizi vraždící statisíce Američanů. Zaplatí miliardy a skončí

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy korun) a musí ukončit činnost.

Společnost mimo jiné přiznala, že lékařům platila za to, aby vystavovali více předpisů na léky obsahující návykové opiáty. Purdue Pharma, již vlastní rodina Sacklerů, stojí především za výrobou analgetika OxyContin, které způsobuje závislost a lze se jím předávkovat. Žalobci výrobce obviňovali z agresivní reklamy a zamlčování rizik dlouhodobého užívání, farmaceutická firma to však odmítala.

Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády ve snaze dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 tisíc lidí. Třetina těchto úmrtí z v roce 2018 souvisela s léky na předpis.


Peníze, které musí nyní podnik zaplatit, budou mimo jiné směřovat na léčbu závislosti na opiátech. Společnost bude rozpuštěna a z jejích aktiv vznikne nová, státní firma. Ta bude dále vyrábět léky proti bolesti, jako je i OxyContin, ale stejně tak i léky na předávkování opiáty. Zisk bude určen k potírání opiátové krize.

Proti zestátnění firmy už ale protestuje více než dvacet amerických států, podle nichž tato změna přinese konflikt zájmů. „Prodej podniku soukromému majiteli může také přinést více peněz, které mohou města a státy použít ke zmírnění epidemie opiátů,“ píše se v dopise státních zástupců.

Z dohody podle nich navíc nemusí mít prospěch oběti krize. „Federální vláda měla sílu poslat Sacklerovy za mříže, ale neudělala to. Místo toho nařídila pokuty, které Purdue Pharma pravděpodobně nikdy zcela nesplatí,“ sdělil podle CNN generální prokurátor z Connecticutu William Tong.

Rodina miliardářů se obohacovala na nemocných

Ačkoliv je osm miliard na pokutách považováno ve farmaceutickém průmyslu za rekordní částku, opiátová krize stála americkou ekonomiku přes dva biliony dolarů. „Purdue Pharma lituje pochybení a přijímá za ně odpovědnost. Purdue je ale teď jinou firmou. Udělali jsme výrazné změny v našem vedení, operacích i dohledu,“ sdělil k tomu podle CNN předseda správní rady firmy Steve Miller.

Purdue Pharma v roce 2019 požádala o ochranu před věřiteli. Doufala, že se jí tak podaří donutit všechny státy k urovnání žalob. Na společnost a její majitele, rodinu Sacklerových, jich bylo v tu chvíli podáno více než 2600. Osm lidí v rodině miliardářů podle některých žalob „učinilo vědomá rozhodnutí, která způsobila americkou opiátovou epidemii.“

„Jsou zodpovědni za závislosti, předávkování a smrti, které ve výsledku zničily miliony životů,“ sdělila například podle webu The Guardian Maura Healey, generální prokurátorka z Massachusetts. Purdue Pharma údajně pod jejich vedením údajně instruovala pacienty a předepisující lékaře, že příznaky závislosti ve skutečnosti indikují neléčenou bolest, tudíž vhodnou reakcí je předepisování dalších opioidů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 9 mminutami

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 52 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 3 hhodinami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 3 hhodinami
Načítání...