Proti Netanjahuově vládě protestovali lidé v Tel Avivu a dalších izraelských městech

V izraelských městech lidé opět demonstrovali proti vládě premiéra Benjamina Netanjahua a jejímu návrhu soudní reformy, kterou protestující považují ze ohrožení demokracie. Místní média informují o tom, že jde zřejmě o dosud největší účast na demonstracích, které se konají už osmou sobotu. Policie večer oznámila, že zatkla dvě desítky demonstrantů.

Demonstrace, které začaly v Tel Avivu, se v posledních týdnech postupně rozšířily do dalších měst. Podle odhadu televizní stanice Channel 12 na největší z nich v této metropoli vyšlo večer do ulic na sto tisíc lidí. Desítky tisíc lidí se účastnily demonstrace v Haifě a tisíce manifestovaly v dalších městech, včetně Jeruzaléma.

V Tel Avivu skupina demonstrantů také rozvinula obří transparent, na němž jsou fotky Netanjahua, ruského vládce Vladimira Putina, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či maďarského premiéra Viktora Orbána, které mají symbolizovat autoritářskou vládu. Mnozí Izraelci totiž v souvislosti se soudní reformou hovoří o konci demokracie a začátku diktatury. 

Podobně jako předchozí manifestace byla i ta sobotní pokojná, k potyčkám s policií ale došlo na dálnici z Tel Avivu, kterou dav dočasně zablokoval a policisté se je z ní snažili vytlačit. Protestující také na policisty volali: „Bojujeme i za vás. Demokracie“. Policie později oznámila, že zatkla osmnáct lidí. Jednoho z nich vyšetřuje kvůli tomu, že na dálnici nasprejoval nápis „Bibi zrádce“ s odkazem na premiéra Netanjahua, který má přezdívku Bibi.

Soudní reforma

Například bývalý izraelský premiér a exministr obrany Ehud Barak v sobotu v Tel Avivu řekl, že země zažívá nejhorší krizi od vzniku Státu Izrael. „Jsme tady, abychom bránili deklaraci nezávislosti proti pokusu udělat z Izraele diktaturu,“ prohlásil Barak podle deníku Haarec. Také bývalý šéf tajné služby Mossad Danny Jatom stanici Channel 13 řekl, že soudní reforma udělá z Izraele diktaturu.

Proti návrhu soudní reformy, která omezí pravomoce nejvyššího soudu ve prospěch vlády, se už týdny vyslovují opoziční politici a experti z různých oborů, rovněž prezident Jicchak Herzog se snaží přimět vládu, aby se schvalováním reformy počkala a hledala kompromis s opozicí.

Navzdory široké kritice a masovým demonstracím ale v pondělí parlament, v němž má většinu vládní koalice, schválil v úvodním čtení první část reformy týkající se jmenování soudců nejvyššího soudu. V pondělí se už druhý týden sjely desetitisíce lidí protestovat do Jeruzaléma, když parlament reformu projednával.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vedra drtí Evropu, v Německu se teploty pohybují kolem čtyřicítky

Teplé počasí v Evropě o víkendu graduje, na stále více místech se teploty přibližují čtyřiceti stupňům Celsia, či je již překračují. V Německu padl v sobotu jen den starý teplotní rekord. Vedra sužují například i Slovensko. Nový absolutní rekord padl v Dánsku. Agentura AFP pak propočetla, že nejméně 193 milionů obyvatel Evropy v sobotu zažije teploty přesahující 35 stupňů Celsia. Vlna veder se nyní přesouvá ze západní Evropy na její severovýchod.
16:11Aktualizovánopřed 37 mminutami

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Mnozí opatření umí obejít

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Podle studií totiž drtivá většina dětí ve věku od dvanácti do patnácti stále tyto platformy i přes zákaz používá. Tamní vláda proto připravuje soubor právních opatření proti poskytovatelům služeb. Austrálie byla první ze zemí, které k zákazu přistoupily. Další státy včetně některých evropských ji následovaly. Zákaz do třinácti let už začalo zvažovat Německo.
před 44 mminutami

USA oznámily nové údery na Írán, ten reagoval útoky na cíle v regionu

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, uvedlo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zasáhla v ruském Volgogradu střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, který vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Uvádějí to zprávy na sociálních sítích a informoval o tom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily rovněž úřady Volgogradské oblasti, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí. Ukrajinská zpravodajská služba SBU později sdělila, že opět zasáhla ropnou stanici, která dodává palivo Moskvě. Ukrajina za sobotu uvádí po ruských útocích nejméně jednu oběť a přes dvacet zraněných.
09:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Venezuely odlétli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko posílá do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni.
před 5 hhodinami

Venezuela po zemětřesení omezila přístup do nejvíce postiženého státu

Venezuela po ničivém zemětřesení omezila přístup do severního státu La Guaira, který byl nejvíce postižen, informovala agentura AFP. Kontrolu nad oblastí převzala armáda. Úřady dle agentury DPA uvedly, že cílem opatření je zajistit veřejný pořádek a usnadnit záchranářům práci.
02:27Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 13 hhodinami

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu pro mír

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali v pátek večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda zavádí rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřena příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...